Klasy z poszerzonym programem języka niemieckiego
to klasy DSD, które przygotowują uczniów do międzynarodowego egzaminu z języka niemieckiego DSD B 1 (Deutsches Sprachdiplom I).
(Szczegółowy opis egzaminu DSD B1 - patrz poniżej.)
Poziomy biegłości językowej według Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (ESOKJ). więcej >>
Nasze gimnazjum funkcjonuje w tak zwanym "Modelu Krakowskim"
Do góryCertyfikat językowy DSD (Deutsches Sprachdiplom) der Kultusministerkonferenz Stałej Konferencji Ministrów Kultury Landów Republiki Federalnej Niemiec jest egaminem z języka niemieckiego przeznaczonym dla uczniów i uczennic szkół zagranicznych przeprowadzanym na mocy porozumienia z Ministerstwem Kultury RP.
Według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) certyfikat ten można zdobyć na różnych poziomach, nasi uczniowie zdają go na poziomie I.
Egzamin DSD I jest egzaminem przewidzianym dla całej grupy bądź klasy, stąd nie można do niego przystępować indywidualnie. Egzamin DSD I przeprowadzany jest nieodpłatnie i na miejscu. Zdają go uczniowie klas trzecich z poszerzonym programem języka niemieckiego. Po skończeniu nauki w gimnazjum mogą kontynuować DSD w jednym z pięciu krakowskich liceów i przygotowywać się do kolejnego poziomu certyfikatu językowego w klasie maturalnej DSD II. Certyfikat DSD II uprawnia do studiowania na wszystkich wyższych uczelniach i uniwersytetach w Niemczech.
Egzamin DSD I jest przeprowadzany co roku w marcu. Egzamin składa się z dwóch części - ustnej i pisemnej:
Punkty z egzaminu pisemnego są sumowane z punktami z egzaminu ustnego, a egzamin uważa się za zdany wówczas, gdy uczestnik osiągnie co najmniej 30% z każdej części egzaminu, a łączny wynik egzaminu przekroczy 60%.
Test pisemny jest sprawdzany w Niemczech, a egzamin ustny jest przeprowadzany przy nauczycielach uczących języka niemieckiego w naszym gimnazjum oraz w skład komisji wchodzi egzaminator oddelegowany z Niemiec.
Do góryJęzyk niemiecki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w różnych konkursach i spotkaniach, chętnie biorą udział w zajęciach kółka języka niemieckiego. Uczniowie wyjeżdżają z różnych organizacji pozaszkolnych do Schwalbach - miasta partnerskiego Olkusza, piszą prace - projekty w języku niemieckim o Olkuszu i Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.
Uczniowie mają liczne osiągnięcia w różnych konkursach z języka niemieckiego na szczeblu gminnym i powiatowym. Rokrocznie najlepsi biorą udział w Małopolskim Konkursie Języka Niemieckiego oraz Ogólnopolskim Konkursie dla Gimnazjalistów organizowanym przez PSNJN i dochodzą do drugiego szczebla.
Mamy też osiągnięcia muzyczne.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Uczniów z klasy III brali udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej zajmując III miejsce. Opiekunem grupy była mgr Agnieszka Grzanka.
Nasi uczniowie zdobywali również wyróżnienia w konkursach organizowanych m. in. przez Zespół Szkoł Ekonomicznych w Olkuszu oraz Gimnazjum w Bydlinie.Opiekunem uczniów była mgr Marzena Kania.
Szkoła dysponuje dwiema pracowniami języka niemieckiego (jedna do pracy w grupach i druga do zajęć całą klasą).
Poza tym nauczyciele mają do dyspozycji 3 pracownie języka angielskiego. Obie pracownie wyposażone są w sprzęt audio i video, mapy Niemiec, tablice gramatyczne, gazetki tematyczne, kasety video oraz wiele pomocy wykonanych przez uczniów naszej szkoły w domu jak również na zajęciach pozalekcyjnych. Do dyspozycji uczniów są też słowniczki i czasopisma młodzieżowe.
Nauczyciele starają się stale uatrakcyjniać uczniom naukę języka niemieckiego. Pracują z nowymi, ciekawymi podręcznikami, wprowadzają techniki informatyczne na zajęciach, czego przykładem jest lekcja "Surfen im Internet" przeprowadzona w pracowni komputerowej przez mgr Agnieszkę Grzankę. Scenariusz lekcji zamieszczony jest na stronie www.szkolazklasa.pl. W przyszłości odbędą się kolejne zajęcia z wykorzystaniem komputerów.
Nauczyciele współpracują z Instytutem Austriackim w Krakowie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Najlepsi uczniowie biorą udział w zajęciach organizowanych przez Instytut. Planujemy taką wspołpracę również z Goethe Instytut. Przez cały rok szkolny współpracujemy z instytucjami gminnymi ds. miast partnerskich, instytucjami młodzieżowymi w Bad Frankenhausen (Jugendhilfe- und Förderverein e. V.).
Nasi uczniowie przez długi czas korespondowali z młodzieżą z Albert Einstein Schule w Schwalbach. Dla zainteresowanych uczniów organizowane są zajęcia pozalekcyjne.
![]() |
![]() |
![]() |
Chętni uczniowie brali udział w Dniach Europejskich organizowanych przez olkuskie licea oraz w imprezach organizowanych przez MOK w Olkuszu. Germaniści współpracują z gimnazjami z Krakowa, które przystąpiły do programu DSDII. Nawiązali również kontakt z panią Krystyna Götz, koordynatorem na Małopolskę. Język niemiecki staje się coraz popularniejszy wśród uczniów. Wiele liceów tworzy klasy z rozszerzonym językiem niemieckim, co również jest powodem większego zainteresowania językiem niemieckim wśród gimnazjalistów. Również możliwość wyjazdu do Niemiec na praktyki, uczestniczenie w wymianach młodzieżowych, jest pewnego rodzaju "magnesem".
Do góry