WŁÓCZYKIJ 2010/2011

20 V 2011 - XVI Rajd Wiosenny

Rajd Wiosenny odbył się 20 maja 2011 r. i miał uroczyste zakończenie na terenie Zespołu Szkół w Suchej.

Rajd przebiegał pod hasłem „100 – lecie oddziału PTTK w Olkuszu na tle historii PTTK”. Miał na celu propagowanie turystyki wśród młodzieży szkolnej, integrację młodzieży z różnych szkół.
     Młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu olkuskiego szła trzema trasami: pierwszą z Imbramowic, szlakiem niebieskim „Doliną Dłubni”, drugą z Imbramowic, szlakiem czarnym „Wąwozem Ostryszni”, a trzecią z Poręby Górnej na metę w Suchej.
     W rajdzie brała udział imponująca rzesza młodzieży, bo aż 870 uczniów z 36 szkół. Impreza była bardzo udana, dopisała pogoda, wszędzie czuć było turystyczną atmosferę.

Nasze gimnazjum reprezentowało 43 uczniów z klas: 1 A, 1 C, 1 D, 1 E, 2 A, 2 D, 3 A, 3 C, 3 D. Wyznaczeni uczniowie: Monika Rogóż i Damian Cień z kl. 1 A brali udział w konkursach: wiedzy o historii PTTK, wiedzy o Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, znajomości mapy topograficznej. Uczniowie ci zajęli wysokie drugie miejsce i otrzymali nagrody książkowe.

Opiekunami na rajdzie byli nauczyciele: Urszula Słaby, Ewa Witkowska, Dorota Witek, Marta Korczyńska.
     Głównym organizatorem XVI Rajdu Wiosennego była pani wicedyrektor Olga Gawron.

Zdjęcia z rajdu (ponad 130) wykonane przez uczniów naszego gimnazjum oraz relacja jednej z uczennic ukazały się na stronie www.olkuszanin.pl.

Na zdjęciach z pewnością da się zauważyć "turystyczną rajdową atmosferę".

13 IV 2011 - VIII Rajd Szkolny "Poznajemy Dolinki Podkrakowskie"

Tegoroczny rajd dla uczniów naszej szkoły odbył się 13 kwietnia 2011 r. tradycyjnie w drugi dzień egzaminu gimnazjalnego, gdy uczniowie klas III piszą część matematyczno – przyrodniczą.

Celem rajdu było zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży, propagowanie turystyki pieszej, ukazanie piękna Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Trasa, mająca 8 km długości wiodła z Karniowic, start był obok dworu z XVIII w. do miejscowości Wierzchowie, cały czas żółtym szlakiem turystycznym. W rajdzie uczestniczyło 37 uczniów z klas I A, I C, I D, I E, 2 A, 2 C, 2 D szczególnie zainteresowanych turystyką, bowiem rajd odbył się w dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Podczas rajdu uczniowie podziwiali budzącą się do życia przyrodę w Rezerwacie Dolina Bolechowicka, piękne ostańce wapienne m.in. wysoką na 30 metrów Bramę Bolechowicką, małe wodospady oraz Jaskinię Mamutową. Byli też przy wywierzysku Kluczwody, rozpoznawali zwiastuny wiosny: zawilce i fiołki. Dla chętnych uczniów został przygotowany test o Dolinkach Podkrakowskich i Ojcowskim Parku Narodowym.

Rajd prowadziła, o dolinkach opowiadała i przygotowała test Urszula Słaby – nauczycielka geografii i przewodnik turystyczny. W rajdzie brała też udział pani przewodnik Halina Grabowska z olkuskiego oddziału PTTK. Opiekę nad uczniami na rajdzie sprawowały nauczycielki: Alicja Wałach i Marta Korczyńska.

Na zdjęciach z pewnością da się zauważyć "turystyczną rajdową atmosferę".

26 marzec 2011 Rajd "Przebiśniegom na spotkanie"

Jak co roku na wiosnę sezon turystyczny rozpoczął się rajdem „Przebiśniegom na spotkanie”. Rajd zorganizował PTTK oddział w Zawierciu, a trasa wiodła ze Skarżyc do Bzowa po terenie województwa śląskiego.
     Najpiękniejszym obiektem był Okiennik Wielki – z daleka widoczny charakterystyczny ostaniec wapienny. Uczestnicy rajdu przechodzili też obok źródeł Warty w Kromołowie. Wszystkich zaskoczyło to, że choć już astronomiczna wiosna, przez dwie godziny padał śnieg, akurat wówczas, gdy pokonywana była trasa rajdu. Nie popsuło to jednak nikomu humoru. Podczas wędrówki odnaleziono przebiśniegi – w końcu taki był cel wyprawy.
     Z naszego gimnazjum na rajd wybrało się 39 uczniów z klas: 1A, 2A, 2D, 3A, 3C pod opieką nauczycieli: Olgi Gawron, Ewy Witkowskiej i Urszuli Słaby. Towarzyszyło nam również trzech przewodników jurajskich: Agnieszka Lis, Andrzej Feliksik i Marian Odrobiński. Rajd przebiegł wyjątkowo sprawnie. Pokonanie trasy 9 km nikomu nie sprawiło problemu.
     Na mecie w Bzowie organizatorzy przyjęli około 1200 uczestników, z czego ponad 350 z powiatu olkuskiego, którzy dotarli do celu sześcioma trasami. Mimo iż była to sobota, jak widać chętnych na rajd nie brakowało.

Na zdjęciach uchwycone są najciekawsze momenty rajdu: kościół w Skarżycach, Okiennik Wielki, figurka św. Floriana oraz źródła Warty w Kromołowie, przebiśniegi, zamieć śnieżna.