17 września 2014 - Rajd Integracyjny klas pierwszych do Rabsztyna
W dniu 17.09.2014 r. 90 uczniów klas I Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu wraz z wychowawcami: Agnieszką Grzanką, Martą Korczyńską, Beatą Cyrą – Szczurowską, Urszulą Słaby i 2 nauczycielami wychowania fizycznego: Anną Poradą – Kozieł i Pawłem Mączką wyruszyło na rajd integracyjny do Rabsztyna.
Pogoda była piękna i słoneczna, maszerowaliśmy szybko, więc około godziny 10.00 dotarliśmy do ruin średniowiecznego zamku. Podziwialiśmy jego piękno w jesiennej scenerii. Następnie udaliśmy się do karczmy „Podzamcze”, gdzie posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami. Czas szybko nam upłynął na wspólnych, wesołych zabawach, grach i rozmowach. Mogliśmy grać w piłkę, biegać i poszaleć.
Wszyscy zmęczeni, lecz uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy przepięknym szlakiem leśnym do szkoły około godziny 15.00. Ten rajd na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Warto wspomnieć, że nasza szkoła organizuje rajd integracyjny klas I corocznie.
2 października 2013 - Rajd Integracyjny klas pierwszych do Rabsztyna
Tradycyjnie, jak co roku w październiku odbył się Rajd Integracyjny klas pierwszych naszego gimnazjum. Mimo tego, że na początku trudnej drogi powitała nas groźnie wyglądająca postać ni to strażnika, ni to stracha na wróble nikt nie zrezygnował. Część, co bardziej głodnych nie tylko wrażeń, usiłowała po drodze znaleźć coś do jedzenia. Wybrali jednak obiecane pieczone kiełbaski. Piękna pogoda pozwoliła na rozegranie kilku bardzo ważnych meczy z udziałem wielu znanych zawodników. Po dobrym posiłku i wspólnych zabawach zakończyliśmy obleganie Rabsztyńskiego zamku układając z rozsypanego abecadła napis uwieczniony na zdjęciach dostępnych w galerii.
Dni 8, 9 i 10 września 2012 r. to dla uczestników trzydniowej wycieczki w Góry Stołowe (uczniów klas III C i III D) czas relaksu.
Naszym przewodnikiem w tych dniach była Pani Lidia Musiał, która potrafiła przyciągnąć uwagę nawet najbardziej rozgadanych uczniów. Opiekunami wycieczki były: pani Agnieszka Mitka, pani Alicja Wałach, pani Joanna Kiełtyka, pani Mirosława Marszałek oraz jako uczestnik wycieczki pani Carolin Wϋlker asystent ds. języka niemieckiego.
DZIEŃ PIERWSZY
Pierwszym punktem programu wycieczki była kopalnia złota w Złotym Stoku. Przechadzając się chodnikiem śmierci (jednym z podziemnych chodników kopalnianych) napotkaliśmy gnoma a potem alchemika, który pokazał nam swoje laboratorium. Następnie przejechaliśmy sie podziemną kolejką wąskotorową i zobaczyliśmy jak wytapia się sztabki - niestety nie złota a cynku. Po kopalni złota pojechaliśmy do Kłodzka. Twierdza Kłodzko z wielką siecią labiryntów podziemnych, z której roztaczał się widok na całą Kotlinę Kłodzką to był kolejny punkt naszej wycieczki. W Kłodzku spacerowaliśmy po moście, będącym repliką słynnego Mostu Karola w Pradze. Zwiedzaliśmy kłodzką starówkę, podziwiając piękne rzeźby na kamienicach.
DZIEŃ DRUGI
Kolejego dnia po śniadaniu od razu ruszyliśmy na Szczeliniec Wielki. W drodze na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki oglądaliśmy ciekawy formy skalne w kształcie między innymi konia, małpoluda, kołyski czy wielbłąda. Z ciekawostek można wspomnieć, że na terenie Gór Stołowych były kręcone sceny do filmu: "Opowieści z Narnii – Książę Kaspian". Wracają przeszliśmy przez "Piekiełko". Następne miejsce, do którego się udaliśmy to Błędne Skały położone przy granicy czeskiej. W nich podobnie jak w Szczelińcu znajdowały się skały o dziwnych kształtach, mające swoje nazwy, np. "Okręt", "Stołowy Głaz", "Tunel", "Kuchnia" czy "Kurza Stopka".
Zwiedziliśmy także: Kaplicę czaszek w Czermnej, Pijalnię wód w Kudowie Zdroju gdzie degustowaliśmy wody mineralne o dziwnym smaku. Po powrocie do ośrodka było ognisko z pieczeniem kiełabasek i zebranych kasztanów, a następnie dla wytrwałych dyskoteka.
DZIEŃ TRZECI
W trzecim dniu w Dusznikach Zdroju zwiedzaliśmy Dworek im. Fyderyka Chopina, w którym odbywają się liczne koncerty fortepianowe (w 1826 r. koncertował sam mistrz Fryderyk Chopin). Dla nas koncertowała Pani Carolin, której koncert został nagrodzony gromkimi brawami. Podczas koncertu pięknie opowiadała pani Lidia – nasz przewodnik. Następnie zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Wambierzycach zwane ,,Dolnoślaską Jerozolimą”, w którym znajduje sie przepiękny ołtarz Matki Bożej Królowej Rodzin W Wambierzycach zwiedziliśmy także ruchomą szopkę na którą składa się ponad 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych. Twórcą największej i najstarszej ruchomej szopki w Polsce był zegarmistrz Longin Wittig, który rzeźbienie małych figurek traktował jako swoje hobby. Osatnim punktem naszej wycieczki był park zdrojowy w Polanicy Zdrój gdzie spotkaliśmy się z dziwnym zjawiskiem fizycznym, 3-tonowa granitowa kula umieszczona była w kamiennym pierścieniu, z którego wypływała woda pod ciśnieniem, które było tak silne, że byliśmy w stanie obracać kulę jak normalną lekką piłkę.
Przed wyjazdem do domu zjedliśmy obiad w pizzerii „Palermo”.
Jadąc w autokarze poprosiliśmy pania Lidię, aby włączyła nam jakiś film. Pani żartując z nas powiedziała że w kolekcji ma tylko film przyrodniczo geograficzny "Podróż Kłodzko-Olkusz".
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i z bardzo pełnymi brzuszkami wróciliśmy do domu.
W dniach od 28 do 31 maja 2012 odbyła się trzydniowa wycieczka do Berlina. W pierwszym dniu młodzież naszego gimnazjum zwiedzała Wrocław. Spacer po Starówce i Ostrowie Tumskim ukazał piękno miasta. Następnym punktem wycieczki była Zielona Góra i nocleg w Domu Turysty w Kostrzynie nad Odrą.
Drugi dzień przeznaczony był na zwiedzanie Berlina. Reichstag, Brama Brandenburska, Uniwersytet, Muzeum Pergamonu i pomnik holocaustu - to tylko niektóre z ważniejszych zabytków stolicy Niemiec, jakie zobaczyli uczniowie naszej szkoły. Trzeci dzień był prawdziwym hitem wycieczki - to Wyspy Tropikalne (Tropikal Islanda). Dziewięć godzin pobytu w największym Aquaparku Europy. Wypoczynek w tropikalnych klimatach - baseny, Jakuci, zjeżdżalnie, ale frajda! Uczestnikami wycieczki była młodzież z naszego gimnazjum. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klasy II E. Organizatorem wycieczki była mgr Beata Cyra – Szczurowska. Opiekę nad młodzieżą sprawowały także: mgr Beata Rup, mgr Jadwiga Szymczyk i mgr Dorota Witek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej imprezy.
12 grudnia - Wycieczka do Teatru w Czeskim Cieszynie
12 grudnia bieżącego roku młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do Teatru w Czeskim Cieszynie. W podróży, której główną organizatorką była Pani mgr Bożena Polakiewicz, wzięło udział 97 osób.
Wyruszyliśmy tam w celu obejrzenia spektaklu pt. „Romeo i Julia”. Sztukę wystawiono na scenie polskiej. Młodzież była zachwycona. Szczególną uwagę zwróciliśmy na poczucie humoru przejawiające się w wielu momentach, surową scenografię, która zmuszała nas do uruchomienia wyobraźni, a także na stroje odpowiednio dobrane do ówczesnej epoki. Po obejrzeniu przedstawienia przeprowadziliśmy rozmowę z Bogdanem Kokotkiem – głównym reżyserem sztuki. Następnie przeszliśmy do zwiedzenia obiektu. Zobaczyliśmy teatr od zupełnie innej, nieznanej nam dotąd strony. Mieliśmy możliwość obejrzenia teatru „od kulis”, w tym m.in. perukarni, dekoratorni i garderoby pełnej rozmaitych strojów. Zwiedzenie teatru wywarło na nas niesamowite wrażenie.
Wszyscy uważamy wycieczkę za udaną. Nie tylko obejrzeliśmy piękny spektakl, ale także wzbogaciliśmy swoją wiedzę o teatrze. Szczególne podziękowania złożyliśmy na ręce Dyrektora Teatru – Karola Suszki, za wspaniałą oprawę tego wydarzenia i gościnność. Dzięki wspólnej wyprawie teatr okazał się dla nas pasjonującą przygodą.