WŁÓCZYKIJ 2012/2013

Opiekunowie
Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego
„WŁÓCZYKIJ”
w roku szkolnym 2012/2013

1. mgr Olga Gawron- wicedyrektor szkoły, nauczyciel geografii
2. mgr Urszula Słaby - nauczyciel geografii
3. mgr Ewa Witkowska - nauczyciel matematyki
4. mgr Dorota Witek - nauczyciel historii

Lista członków
Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego
„WŁÓCZYKIJ”
w roku szkolnym 2012/2013

1. Monika Rogóż- 3 a
2. Oliwia Gieca- 3 a
3. Paulina Drobisz- 3 a
4. Przemysław Mosurek- 3 a
5. Mikołaj Półtorak- 3 a
6. Damian Cień- 3 a
7. Katarzyna Żyszczyńska- 3 a
8. Sylwia Sroka- 3 a
9. Mikołaj Kluczewski- 3 a
10. Paweł Kubiczek- 3 a
11. Kamil Przyborowski- 3 c
12. Grzegorz Knurowski- 3 c
13. Mateusz Syguła- 3 d
14. Marcin Cieślik- 3 d
15. Marcin Latko- 3 d
16. Monika Bień - 2 a
17. Angelika Kuźma- 2 a
18. Anna Gwizdała- 2 a
19. Agnieszka Zajega- 2 a
20. Eryk Jałowiec- 2 a
21. Kacper Gorgoń- 2 a
22. Julia Kordaszewska- 2 a
23. Dominika Skrzypek- 2 a
24. Przemysław Strojek- 2 a
25. Katarzyna Rogóż- 2 a
26. Justyna Rogóż- 2 a
27. Aleksandra Łopata- 2 a
28. Aleksandra Ćwik- 2 a
29. Adrian Banyś- 2 b
30. Piotr Stechura- 2 c
31. Kacper Jurczyk- 2 c
32. Oliwia Mystek- 2 c
33. Klaudia Gamrat- 2 c
34. Maciej Kaczmarczyk- 2 c
35. Magdalena Gawron- 2 c
36. Kornelia Trzcionkowska- 2 d
37. Magdalena Grzanka- 2 d
38. Jakub Flacht- 2 e
39. Julia Miernik- 2 e
40. Karolina Barczyk- 2 e
41. Aleksandra Cieślik- 2 e
42. Justyna Filo- 2 e
43. Weronika Bigaj- 2 e
44. Izabela Ryza- 1 a
45. Aleksandra Knap- 1 e
46. Oliwia Kocjan- 1 e
47. Paulina Rojewska- 1 e
48. Edyta Tokaj- 1 e

Do góry


23 maja 2013 - Dyplomy "Włóczykija"

     W dniu 23 maja 2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły. Jednym z punktów programu akademii była promocja turystyki wśród uczniów.

     Od początku istnienia naszego gimnazjum działa Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne "Włóczykij". Od 14 lat uczniowie biorą udział w rajdach, konkursach fotograficznych, Festiwalu Piosenki Rajdowej. Największą popularnością cieszą się rajdy: Wiosenny, Górski, Szkolny w Dolinki Podkrakowskie, Szlakami Walk Oddziału Hardego oraz Przebiśniegom na spotkanie.

     W nagrodę za godne reprezentowanie szkoły w imprezach turystycznych przez okres trzech lat piętnastu uczniom klas trzecich zostały wręczone dyplomy „Włóczykija” oraz mapy turystyczne. Niekwestionowanym liderem w ilości przebytych kilometrów jest Mateusz Syguła z kl. 3 D. Wziął udział w 19 rajdach, co oznacza, że przewędrował ponad 200 kilometrów. Kolejni wyróżnieni młodzi turyści to: Przemysław Mosurek, Monika Rogóż, Mikołaj Półtorak, Marcin Cieślik, Damian Cień, Oliwia Gieca, Paulina Drobisz, Kamil Przyborowski, Katarzyna Żyszczyńska, Grzegorz Knurowski, Mikołaj Kluczewski, Sylwia Sroka, Marcin Latko i Paweł Kubiczek.

     Mapy turystyczne Gminy Olkusz wydawnictwa COMPASS ufundował Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Tekst: mgr Urszula Słaby

Zobacz galerię

Do góry


Bieg na orientację – Kosmolów

     17 czerwca 2013 r. odbył się „Bieg na Orientację o Puchar Srebrnego Miasta”. Celem zawodów była promocja sportu wśród młodzieży, aktywny wypoczynek, poznanie przyrody terenu Nadleśnictwa Olkusz. Tym razem zawody odbyły się w lesie otaczającym Kosmolów.

     Nasza szkoła, którą reprezentowało 21 uczniów, wypadła bardzo dobrze. W kategorii dziewcząt drużyna w składzie: Kamila Barczyk, Karolina Barczyk i Barbara Filo zajęła I miejsce. W kategorii chłopców drużyna w składzie: Daniel Milej, Sebastian Remberski i Maciej Kaczmarczyk zajęła III miejsce. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, medale i dyplomy.

Tekst i zdjęcia Urszula Słaby

Zobacz galerię

Do góry


24 maja 2013 - Rajd Wiosenny do Braciejówki 2013

     24 maja 2013 r. odbył się XVIII Rajd Wiosenny – tym razem do Braciejówki, oczywiście z naszym udziałem. Uczniowie z powiatu olkuskiego, którzy uczestniczyli w nim wyruszyli z opiekunami z trzech punktów, aby w końcu dotrzeć do miejsca docelowego – Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Braciejówce. My startowaliśmy z Olewina. Na początku trasy każdy otrzymał znaczek rajdowy zaprojektowany przez uczennicę naszej szkoły – Justynę Filo z kl. 2 E. Znajdowały się na nim podobizny rajdowiczów: Mateusza Syguły i Marcina Cieślika. Oprócz szkół podstawowych i gimnazjów udział w rajdzie wzięły także licea. Aby upamiętnić to wydarzenie Marcin Cieślik robił zdjęcia – był rajdowym fotoreporterem.

     Mimo, że pogoda nie dopisała, było chłodno i padał deszcz, chętnych na rajd nie brakowało. Nikt nie narzekał na złe warunki atmosferyczne. Wszyscy byliśmy w doskonałych nastrojach, a trasa nie sprawiała nam problemów. Kiedy dotarliśmy na metę rajdu zobaczyliśmy, że na nasze powitanie szkoła została udekorowana balonami. Na miejsce przybyło około 730 osób. Grono pedagogiczne i uczniowie miło nas przyjęli i skierowali na salę gimnastyczną. Każdy zajął odpowiednie dla siebie miejsce i odbyło się uroczyste powitanie. Powitała nas pani Olga Gawron – zastępca dyrektora Gimnazjum nr 4 w Olkuszu – główna organizatorka rajdu. Dziewczynki ze szkoły w Braciejówce śpiewały rajdowe piosenki. Później kto chciał, to mógł potańczyć, a głównymi wodzirejami zabawy stały się uczennice naszego gimnazjum Julka i Ola. Przed zakończeniem odbył się poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek, bułki i soku. Uczniowie tamtejszej szkoły wystąpili również w przedstawieniu o Powstaniu Styczniowym. Odbyły się też konkursy wiedzy na temat Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej, Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz znajomości znaków topograficznych. Uczniowie: Monika Rogóż z kl. 3 A i Kamil Majda z kl. 2 E godnie reprezentowali nasze gimnazjum i wywalczyli I miejsce.

     Po tych wszystkich atrakcjach, uczniowie każdej szkoły odjeżdżali autokarami, które po nich przybyły. Rajd był bardzo udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejny, który odbędzie się już we wrześniu.

     Opiekunami na rajdzie byli nauczyciele: Urszula Słaby, Ewa Witkowska, Dorota Witek, Marzena Kania i ksiądz Krzysztof Pasek.

Tekst: Izabela Kamionka i Angelika Jurczyk kl. I E
Zdjęcia: Marcin Cieślik kl. 3 D

Zobacz galerię

Do góry


7 maja 2013 - Rajd dla klas III w Dolinki Podkrakowskie

     Zawsze w drugi dzień egzaminów gimnazjalnych odbywa się rajd szkolny dla uczniów klas I i II "Poznajemy Dolinki Podkrakowskie". Ponieważ w tym roku dużą aktywnością turystyczną odznaczali się trzecioklasiści, dlatego po raz pierwszy został on powtórzony specjalnie dla nich.

     Dnia 7 maja 2013 roku grupa 25 uczniów pod opieką Pani wicedyrektor Olgi Gawron i Pani Urszuli Słaby pokonała trasę, którą dwa tygodnie wcześniej przeszli ich młodsi koledzy i koleżanki. Pogoda była przepiękna, co przełożyło się na świetną zabawę, mile spędzony czas oraz znakomite humory. Na trasie uczestnicy poznawali różnorodną, miejscową roślinność oraz podziwiali malownicze jurajskie krajobrazy.

     Na mecie czekał na nich ciepły posiłek. Następnie uczniowie podzielili się na 2 – 3 osobowe grupy, aby wziąć udział w konkursie wiedzy o Dolinkach Podkrakowskich, który był przygotowany przez opiekunów. Dla uczestników przewidziano nagrody w postaci ocen z geografii. A później wszyscy wspólnie bawili się i odpoczywali, co widać na zdjęciach umieszczonych w galerii. Zabawa była niesamowita, aż szkoda było wracać. Na szczęście już niedługo młodzi turyści wyruszą na trasę kolejnego rajdu.

Tekst i zdjęcia: Monika Rogóż kl. III A

Zobacz galerię

Do góry


24 kwietnia 2013 - Rajd dla klas I i II w Dolinki Podkrakowskie

     W drugi dzień egzaminu gimnazjalnego został zorganizowany dla uczniów klas pierwszych i drugich Rajd w Dolinki Podkrakowskie.

     W tym roku pogoda dopisała, było bardzo ciepło. Już na początku wszyscy mieli doskonałe nastroje i zapowiadała się miła wędrówka. Agnieszka Zajega była naszym rajdowym fotoreporterem. Większość uczestników rajdu chętnie pozowała do zdjęć. Droga była męcząca, ale mimo to wszyscy dobrze się bawili idąc i podziwiając piękno natury (wywierzysko, ostańce wapienne, rezerwat leśny).

     Pani Urszula Słaby przekazała różne ciekawostki o Dolinie Szklarki i przygotowała mini test, w którym można było wykazać się swoją wiedzą o Dolinkach Podkrakowskich. Trasa wędrówki minęła bardzo szybko. Gdy uczestnicy dotarli do schroniska w Łazach był czas na dłuższy odpoczynek. Czekając na pieczone kiełbaski uczniowie mogli pograć w piłkę nożną, siatkówkę, porozmawiać w altance. Podczas powrotu do domu nikogo nie opuścił dobry humor. W autobusie było wesoło, a uczniowie śpiewali rajdowe piosenki. Rajd był udany, a uczestnicy nie mogą doczekać się kolejnego.

Opiekunami na rajdzie byli nauczyciele:
               Urszula Słaby, Renata Czarnul, Beata Jurczyk – Szotek
               oraz przewodnik terenowy Jadwiga Grabowska.

Tekst: Izabela Kamionka i Angelika Jurczyk kl. I E
Zdjęcia: Agnieszka Zajega kl. II A

Zobacz galerię

Do góry


12 lutego 2013 - Rajd Zimowy

     12 lutego 2013 r. członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Włóczykij” wyruszyli po raz pierwszy na Rajd Zimowy na zamek w Rabsztynie. Dwudziestu siedmiu najbardziej zagorzałych turystów nie zraziła śnieżna, mroźna i wietrzna pogoda. Wręcz przeciwnie, aura zachęcała do zabaw na śniegu.

     Historię zamku w Rabsztynie ciekawie opowiedział i po ruinach oprowadził pan Jacek Sypień z Centrum Informacji Turystycznej.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali również foldery o regionie. W karczmie „Podzamcze” odbył się poczęstunek połączony z tańcami, jak przystało na ostatni dzień karnawału.

Opiekę na rajdzie sprawowały Urszula Słaby i Dorota Witek.
Zdjęcia wykonał Marcin Cieślik.

Tekst Urszula Słaby

Zobacz galerię

Do góry


6 października 2012 - Ojcowska Złota Jesień

     Tegoroczna Ojcowska Złota Jesień była naprawdę złota. Słoneczna pogoda, wyjątkowo wysoka temperatura powietrza oraz doskonałe humory sprzyjały dobremu sobotniemu wypoczynkowi. Z naszej szkoły na rajd wybrała się grupa 28 uczniów, którzy połknęli bakcyla turystyki. Trasa wiodła przez Bramę Krakowską, wyjątkowo widokowym zielonym szlakiem obok Jaskini Ciemnej, skały „Rękawica” i skały „Igła Deotymy” do Ojcowa. Zwiedziliśmy też nowoczesne Muzeum Przyrodnicze.

     Wspólnie z nami wędrowali uczniowie z Bolesławia, Podlipia i Braciejówki.
Większą część prezentowanych w galerii zdjęć wykonali uczniowie aparatem Moniki Rogóż. Fotografie krajobrazów są przepiękne – sami zobaczcie.

Opiekunami na rajdzie byli: Urszula Słaby, Beata Jurczyk – Szotek, Marzena Kania.
W rajdzie uczestniczyła również Carolin – praktykantka z Niemiec.

Tekst Urszula Słaby

Zobacz galerię

Do góry


14 września 2012 - XVII Rajd Górski

     14 września 2012 r. odbył się Rajd Górski organizowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu olkuskiego. Tym razem młodzi turyści pojechali w Beskid Wyspowy i zdobyli Śnieżnicę o wysokości 1007 m n.p.m. Ostre podejście na szczyt po kamienistej, błotnistej trasie dało się we znaki nie tylko najmłodszym uczestnikom rajdu. W rajdzie wzięło udział prawie 400 uczestników z 18 szkół.

     Nasze gimnazjum reprezentowało 38 uczniów z koła turystycznego Włóczykij. Byli to uczniowie z klas: 1 A, 1 E, 2 A, 2 C, 2 D, 2 E, 3 A, 3 C, 3 D. Znaczek rajdowy zaprojektowała Justyna Filo z klasy 2 E. Tegoroczny rajd cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Mimo iż pogoda nie całkiem dopisała – było mgliście, to humory były wyśmienite. Odpoczynek w schronisku górskim przy gorącej herbacie pozwolił na ściślejszą integrację uczniów z różnych szkół.

     Głównym organizatorem XVII Rajdu Górskiego była pani wicedyrektor Olga Gawron, która czuwała nad jego sprawnym przebiegiem.

Opiekunami na rajdzie byli nauczyciele: Olga Gawron, Urszula Słaby, Ewa Witkowska, Dorota Witek.

     Zobacz galerię >>

Do góry


28 - 29 IX 2012 - XXVI Rajd Hardego

     W piękny, słoneczny piątkowy poranek grupa 41 uczniów z naszego gimnazjum wyruszyła na XXVI Rajd Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Punkt startowy rajdu znajdował się w Golczowicach, a trasa prowadziła przez Jaroszowiec, Klucze do Chechła. Nocleg był w Szkole Podstawowej w Chechle na sali gimnastycznej oczywiście na karimatach i w śpiworach. W sobotę została pokonana trasa prowadząca czarnym szlakiem z Chechła do Błojca (leżącego już w województwie śląskim).

     Na rajdzie zostały przeprowadzone konkurs wiedzowy i zawody sprawnościowe. Uczniowie: Monika Rogóż i Monika Bień, Mateusz Syguła i Marcin Cieślik, Ania Gwizdała i Angelika Kuźma zajęli pierwsze trzy miejsca w konkursie wiedzy o Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i kapitanie „Hardym”. W zawodach sprawnościowych doskonale radzili sobie: Kamil Krawiec, Piotr Stechura, Karolina Barczyk, Aleksandra Knap, Monika Rogóż i Monika Bień. Dlatego też w klasyfikacji łącznej bezkonkurencyjnie zwyciężyła drużyna Moniki Rogóż – Włóczykij II, a trzecie miejsce zajęła drużyna Mateusza Syguły – Włóczykij I. Do szkoły przywiezione zostały pamiątkowe dyplomy i puchary.

     Opiekunami na rajdzie byli nauczyciele: Urszula Słaby, Marzena Kania i ksiądz Krzysztof Pasek oraz praktykantka Aleksandra Goraj.

Tekst i zdjęcia Urszula Słaby

Zobacz galerię

Do góry

KONKURSY FOTOGRAFICZNE W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

  • „Moje miasto i mój region w obiektywie – piękno przyrody ziemi olkuskiej”. Konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Olkuszu. Uczestnicy: Patrycja Gruchała, Barbara Truskolaska, Monika Rogóż.
  • „Ziemia olkuska oczami gimnazjalistów”. Konkurs zorganizowany przez II LO w Olkuszu. II miejsce w tym konkursie zajęła praca Moniki Bień „Coś umiera, coś się rodzi”; III miejsce zajęła praca Angeliki Kuźmy „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”. Pozostali uczestnicy: Paulina Drobisz, Maria Gęgotek, Monika Rogóż, Anna Gwizdała, Justyna Filo.
  • „Czas wolny” – Szkolny Konkurs Fotograficzny organizowany dla uczniów naszego gimnazjum. I miejsce zajęła praca Agnieszki Zajega, II miejsce zajęła praca Anny Gwizdały, III miejsce zajęła praca Angeliki Kuźmy. Pozostali uczestnicy: Urszula Wadas, Monika Ćwik, Maria Gęgotek, Mikołaj Półtorak. Zdjęcia z tego konkursu są prezentowane na korytarzu szkolnym w pawilonie B.

Opiekun uczniów: Urszula Słaby

Do góry

Konkurs Wiedzy o Ziemi Olkuskiej

     21 marca 2013 roku w Gimnazjum nr 4 im. C. K. Norwida odbył się etap szkolny konkursu „Wiedzy o Ziemi Olkuskiej” przygotowywany przez Urszulę Słaby i Dorotę Witek. Do testu przystąpiło 31 uczestników z klas I – III naszej szkoły. Wiedza, jaką należało się wykazać, zawarta była w zeszycie ćwiczeń „Olkusz moje gniazdo”. Zadania były bardzo precyzyjnie sformułowane, dlatego można było udzielić na nie konkretnych odpowiedzi. Najlepiej w konkursie wypadła Aleksandra Rola z klasy 2 A. Na kolejnych nagradzanych miejscach znaleźli się Ewelina Rąpała, Kamila Sioła, Maria Gęgotek i Kamil Przyborowski. Nagrodzeni uczniowie byli dobrze przygotowani i pomimo, że pytania były trudne znali na nie odpowiedzi. Innym nie poszło tak dobrze, ale z pewnością w przyszłym roku osiągną lepsze wyniki.

     17 maja również w Gimnazjum nr 4 odbył się etap powiatowy tego konkursu. I tu większość pytań poświęcona była gminie Bolesław, pomijając sam Olkusz i inne miejscowości. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Magdalena Rogóż, Ewelina Rąpała, Aleksandra Rola, Mateusz Syguła i Marcin Cieślik. Niestety nie osiągnęli oni punktowanych miejsc. 23 maja odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły, w czasie którego zostały wręczone nagrody laureatom etapu szkolnego. Uczniowie powinni znać historię swojego miasta i bieżące informacje na jego temat. Powinni również zapoznać się z informacjami o gminie i powiecie olkuskim. Zachęcamy wszystkich do spróbowania swoich sił w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Ziemi Olkuskiej w przyszłym roku szkolnym.

Tekst: Aleksandra Rola kl. II A

Zobacz galerię

Do góry