Aktualności 2014/2015 |
Aktualności 2013/2014 |
Aktualności 2011/2012 |
Dnia 9.06.2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu podczas uroczystych Obchodów 25-lecia Przyjaźni Polsko-Niemieckiej uczniowie z klas I, II i III DSD naszej szkoły prezentowali historię młodzieżowych wymian uczniowskich od roku 2006. Na uroczystościach wystąpili również uczniowie z Gimnazjum Nr 3 oraz z Liceum Nr 1 i Nr 2. Na spotkaniu obecni byli burmistrzowie miast Olkusza i Szwalbach, którzy mówili o zaletach przyjaźni pomiędzy Polską a Niemcami.
Uczniowie z naszej szkoły wykonali plakaty przedstawiające historię wymian, opowiadali o początkach tego przedsięwzięcia w murach naszego gimnazjum i jak się ono rozwinęło do dziś. Na zakończenie prezentacji uczennice z klasy III zaśpiewały piosenkę "ein Stern". Występ wszystkim bardzo sie podobał.
Po oficjalnych uroczystościach na auli MOK, pani prezes Stowarzyszenia Współpracy Miast Partnerskich Olkusz -Szwalbach zaprosiła wszystkich uczestników na słodki poczęstunek, tj. ogromny tort w barwach narodowych Polski i Niemiec.
Zobacz zdjęcia >>3 czerwca w naszym Gimnazjum odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych uczniów klas drugich. Pierwszoklasiści z uwagą przyglądali się występom swoich starszych kolegów. Wszystkie grupy projektowe były wspaniale przygotowane i ciekawie się zaprezentowały. Były ciekawe stroje, prezentacje multimedialne, dużo muzyki i dobre jedzenie.
Na zakończenie pierwszaki głosowały na najlepszy projekt. Według nich najciekawszym był projekt przygotowany przez uczniów klasy II c, pod opieką Pani mgr Elżbiety Sigedy "W jaki sposób muzyka wpływa na urozmaicenie życia młodzieży". Na zakończenie, wśród głosujących zostały wylosowane słodkie nagrody, które zakupiła Rada Rodziców.
Zobacz zdjęcia >>Reprezentacja uczniów naszego Gimnazjum wzięła udział w powiatowej Spartakiadzie Językowej, która odbyła się 19 maja w Zespole Szkół nr 1 w Bukownie. Po trzech uczniów z każdego języka tj. angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego rozwiązywało z powodzeniem test gramatyczno – leksykalny. Z języka niemieckiego Aleksandra Rąpała z klasy 3a zajęła I miejsce, Róża Gurgul również z klasy 3a wyróżnienie. Z języka angielskiego Szymon Kobyłecki z klasy 3b zdobył III miejsce, Jakub Curyło z klasy 3b wyróżnienie. Z języka rosyjskiego Damian Gęgotek z klasy 3d zajął III miejsce, Angelika Radowiecka z klasy 2c wyróżnienie. Gratulujemy serdecznie tak wspaniałych wyników!
Klasa I a DSD bierze udział w projekcie
pt. "25 lat przyjażni polsko-niemieckiej".
Celem przybliżenia tego zagadnięcia, prezentujemy filmik o sąsiedzkiej międzynarodowej współpracy. zobacz
Jak co roku, w kwietniu, w Gimnazjum Nr 4 im. C. K. Norwida w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny z okazji Dnia Ziemi. Na konkurs przybyli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu olkuskiego.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Jan Książek – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Pan Łukasz Rychlewski – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Pani Agnieszka Solecka – przedstawicielka Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, 14 uczniów z pięciu szkół podstawowych Gminy Olkusz zaprezentowało „Ekologiczne Smoki” wykonane z surowców wtórnych oraz fraszki nawiązujące do smoków. Natomiast 14 uczniów z ośmiu gimnazjów powiatu olkuskiego rywalizowało ze sobą w turnieju wiedzy pt. „Co wiemy o zanieczyszczeniach powietrza?”.
Zwycięzcami konkursów zostali:
Uroczystość została uświetniona pokazem ciekawych doświadczeń fizycznych oraz popisem tanecznym i piosenkami przygotowanymi przez uczniów Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu. Nagrody książkowe dla laureatów obu konkursów ufundował Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu.
Organizatorami Powiatowego Dnia Ziemi 2016 w Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu byli nauczyciele: wicedyrektor mgr Olga Gawron, mgr Grażyna Jopek, mgr Maria Kordas, mgr Marta Korczyńska i mgr Renata Czarnul.
W dniu 25.04.2016 r. nasi uczniowie, przygotowani przez Panią Elżbietę Sigedę, zajęli I miejsce w Powiatowym Szkolnym Festiwalu Piosenki "Młode talenty".
GRATULUJEMY zobacz >>
8 kwietnia 2016 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w XV Festiwalu Piosenki Rajdowej. To impreza z dużym stażem, więc zabawa była pierwszorzędna. Wspólny śpiew integrował wszystkie grupy wiekowe. Zarówno przedszkolaki jak i gimnazjaliści mieli uśmiech na twarzy. Na końcu razem weszliśmy na scenę i zaśpiewaliśmy piosenkę: „Autostop”, która najbardziej wpadła nam w ucho. Z przyjemnością za rok także odwiedzimy Zespół Szkół nr 3, by znów wspólnie pośpiewać.
Gimnazjum nr 4 im. C. K. Norwida w Olkuszu reprezentowała mocna grupa w składzie:
W dniu 1.04.2016 r. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu zorganizował etap miejsko-gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Straż Pożarna – kiedyś i dziś”.
W turnieju wzięła udział nasza drużyna w składzie: Chistoph Denkes z kl. 3a, Jakub Grzanka z kl. 2b, Kacper Haras z kl. 1a, Kamil Kafel z kl. 3a i Filip Pilarek z kl. 3a. Do dogrywki w finale zostali zakwalifikowani czterej uczniowie, którzy ostatecznie zajęli następujące miejsca:
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie z dwóch pierwszych miejsc.
W dniu 11.04.2016 r. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Olkuszu zorganizowała etap powiatowy, w którym uczestniczyli: Kacper Haras z kl. 1a i Kamil Kafel z kl. 3a. Tym razem Kacper okazał się lepszy od Kamila. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:
Kacper zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 30.04.2016 r w Wieliczce.
Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w naszym gimnazjum.
W dniach 29.03-02.04 2016r. odbyło się kolejne spotkanie naszej społeczności szkolnej z młodzieżą niemiecką z CVJM (Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Ludzi) z Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyli uczniowie klasy 2a z rozszerzonym językiem niemieckim. Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy szkoły i niemieckiej organizacji, rozwój partnerstwa, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie Małopolski, kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę.
Pierwszego dnia pobytu uczniowie z Niemiec zwiedzili Olkusz. Podczas kolejnych dni spotkania młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w wycieczkach do Krakowa, gdzie mogła podziwiać Stare Miasto i Rynek, uczniowie kupowali także pamiątki w Sukiennicach. Goszcząc w Krakowie nie można pominąć Wawelu, więc oczywiście spacer urokliwymi uliczkami na zamek był głównym punktem programu. Młodzież pojechała również do Wadowic, gdzie oprócz duchowych uniesień znalazło się coś i dla ciała, czyli słynne wadowickie kremówki papieskie.
Uczniowie odwiedzili także Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau, gdzie pod ścianą śmierci złożyli wspólnie Niemcy i Polacy zapalone znicze.
Szczególną atrakcją pobytu w Polsce była wędrówka ścieżką edukacyjną po Pustyni Błędowskiej zakończona ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.
Uczestnicy wymiany mogli poznać się również w kręgielni oraz podczas wieczornych spotkań, podczas których wspólnie śpiewali, tańczyli, rozmawiali.
Program wizyty został sfinansowany przez organizację PNWM (Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie) oraz ze środków rodziców uczniów. Wszystkie założone cele i punkty programu udało się zrealizować. Młodzież wyjechała pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości.
Realizatorzy programu tj., Pan Mathias Kopka oraz dyrekcja naszego gimnazjum zgodnie wyrazili wolę kontynuowania spotkań polsko – niemieckich w takiej formie, a kolejne spotkanie odbędzie się w sierpniu 2016 w Allmenhausen, w Niemczech.
Dnia 21 marca sześciu uczniów pojechało do Bolesławia na IV Powiatowy Językowy Konkurs Czytelniczy. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie lektury w języku niemieckim lub w języku angielskim, a następnie napisanie testu sprawdzającego stopień opanowania słownictwa i treści zawartych w lekturze. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie, ale nasi uczniowie świetnie sobie poradzili ze wszystkimi pytaniami i wywalczyli miejsca na podium. Jakub Curyło z klasy 3b zdobył II miejsce w kategorii język angielski, natomiast/strong> Katarzyna Zajega z kl. 2a zdobyła III miejsce w kategorii język niemiecki. Uczniowie nasi godnie reprezentowali Gimnazjum Nr 4 pośród szkół z Olkusza i okolic.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
16 marca w naszym gimnazjum odbyła się promocja szkoły. O godzinie 10.00 do auli szkolnej przybyli szóstoklasiści z okolicznych podstawówek. Imprezę otworzyła piosenka "Świecie nasz". W dwugodzinnym programie artystycznym nie brakowało doświadczeń z przedmiotów ścisłych, gier i zabaw, muzyki, tańca oraz gry aktorskiej. Wszyscy utalentowani uczniowie naszej szkoły mieli okazję pokazać swoje umiejętności.
Po zakończeniu akademii szóstoklasiści otrzymali poczęstunek, upominki i udali się na zwiedzanie gimnazjum.
To była fantastyczna promocja
W dniach 09. - 11.03 2016 r. w Gimnazjum Nr 4 odbył się egzamin DSD I. Zdawało go w tym roku 20 osób z klasy IIIa.
W środę odbył się egzamin pisemny. Stres towarzyszył wszystkim. Germanistki Agnieszka Grzanka i Iwona Sypień musiały przygotować salę, ozdobić ją kwiatami, flagami Niemiec i Unii Europejskiej celem wyeksponowania egzaminu i podkreślenia jego rangi. Uczniowie byli na pierwszy rzut oka spokojni, skupieni i poważni, w galowych strojach, a jednak z wypiekami na twarzy lub drżącymi rękoma. Dnia 9 marca o 9.00 rano po wylosowaniu miejsc gimnazjaliści zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi umiejętność czytania ze zrozumieniem. Potem przyszła pora na rozumienie tekstu słuchanego. Ostatni etap egzaminu to wypracowanie. W tym roku trzeba było napisać do gazety list, którego tematem były: Reguły. Oj trudne.
W dwóch kolejnych dniach odbywał się egzamin ustny, przyjechało dwóch dodatkowych egzaminatorów. Dla naszych uczniów to było duże wyzwanie. Egzamin trwający 15 minut to było mówienie wyłącznie w języku obcym i prezentowanie wybranych przez siebie tematów. Tu naprawdę trzeba było wykazać się wiedzą, okazać spokój i dojrzałość. Czapki z głów przed klasą III a. Gratulacje! Ustna część egzaminu została przeprowadzona sprawnie, uczniowie mogli relaksować się w sali obok, gdzie czekały na nich przekąski i napoje przygotowane przez rodziców. Atmosfera podczas egzaminu była spokojna i przyjazna a wszyscy szczęśliwcy mogli po jego zakończeniu odetchnąć z ulgą. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim zdającym. Herzlichen Glückwunsch.
Nasza klasa niedawno wzięła udział w konkursie Deutsch hat Klasse. Konkurs ten polegał na przeprowadzeniu metamorfozy w naszej pracowni języka niemieckiego. Zostały przemalowane ściany, zakupione elementy dekoracyjne. W naszym przedsionku stanęła kanapa, stolik oraz zawisły półki. Powstało w nim miejsce, w którym możemy powtarzać materiał przed lekcją i relaksować się. Wykonaliśmy plakaty z gramatyką, które powiesiliśmy na ścianach. Obok półek z przyborami wisi blok, na którym możemy robić notatki. W środku sali pojawiły się doniczki z kwiatami, nowy zegar, półka pod tablicą oraz plakaty pokazujące kulturę Niemiec. Dużym ułatwieniem są dla nas rolety, dzięki którym zamieniać salę korzystając z rzutnika.
4 marca odbyło się uroczyste otwarcie naszej pracowni. Była obecna pani dyrektor mgr Bożena Dłubis. Cały konkurs dał nam wiele i cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.
Serdecznie zapraszamy szóstoklasistów z opiekunami na dzień otwarty Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu, który rozpocznie się 16 marca o godz. 10.00 Liczymy na Waszą obecność. Czeka moc atrakcji. |
|
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie |
REKRUTACJA
5 lutego 2016 r. w naszej szkole odbył się VI Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą geograficzną i historyczną. Pytania dotyczyły również znanych osób, najważniejszych świąt, systemu szkolnictwa i najważniejszych gałęzi przemysłu. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z 3 szkół: SP nr 5 w Olkuszu, SP w Zedermanie oraz SP nr 1 w Bukownie. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.
Laureatami konkursu zostali:
"Jakaż to gwiazda świeci na wschodzie?
Gwiazda nowego imienia.
Mędrcy wołają: Ciesz się narodzie!
To gwiazda twego zbawienia.
Biegną Królowie za jej promieniem,
Z za Królami tłum ludu.
Bo im ta gwiazda świeci zbawieniem,
Bo im zwiastuje cud cudów"
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności w Nowym 2016 Roku
Wyspa Bożego Narodzenia
na Oceanie Indyjskim, na południe od Jawy. Jest terytorium zamorskim Związku Australijskiego. Do 1958 roku należała do kolonii Singapur.
Wyspa zbudowana jest ze skał trzeciorzędowych i dawnych atoli na wzniesionym podłożu wulkanicznym. Wysokości na niej sięgają 357 m n.p.m. Mieszkańcami na niej są Chińczycy
i Malajowie.
Wyspa Bożego Narodzenia
Atol koralowy w środkowej części Oceanu Spokojnego w Polinezji, w archipelagu Gilberta i Ellice. Jest to największy atol Oceanii, o powierzchni 577 km2. Zamieszkany jest głównie przez Polinezyjczyków.
Wyspa odkryta została przez Jamesa Cooka w 1777 roku. Uprawia się na niej głównie palmę kokosową.
ROŚLINY KRAIN DALEKICH
Kwiat Bożego Narodzenia
Wilczomlecz piękny – „gwiazda betlejemska” przywędrowała do Europy z Meksyku w roku 1834.
Niemiecki ma klasę/ Deutsch hat Klasse
- WSPÓŁPRACUJEMY, WSPÓŁDECYDUJEMY, WSPÓŁDZIAŁAMY
Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.
Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie z Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu. Są obecnie jednym z 79 zespołów bioracych udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2015/2016.
Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę.
Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą poszukującym informacji.
Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Spotkanie w auli szkolnej
o godzinie 16:30
ZAPRASZAMY
W dniu 3.11.2015r. odbyło się zebranie Zarządu Samorządu Uczniowskiego, na którym zostali wybrani:
Równocześnie z wyborami do Zarządu Samorządu Uczniowskiego uczniowie wybierali opiekunów SU, którymi zostali:
Samorząd Szkolny Gimnazjum nr 4 w Olkuszu
W dniu 26.10.2015r. w naszej szkole odbyły się wybory, w których uczniowie wybierali swoich przedstawicieli do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Spośród 29 kandydatów do Zarządu weszło 18 uczniów:
Dnia 14.10.2015 o godzinie 11.00 odbyła się w naszej szkole niezwykła akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie i ich rodzice. Na początku uczennice klasy trzeciej wprowadziły nas w świąteczny nastrój pięknym wykonaniem piosenki Czesława Niemena, po czym głos zabrała pani dyrektor Bożena Dłubis, która nauczycielom oraz wszystkim pracownikom oświaty złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Następnie Grono usłyszało serdeczne słowa od przedstawicielek Rady Rodziców. Również Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej przekazał na ręce pani dyrektor swe życzenia.
Jak co roku pani dyrektor Bożena Dłubis wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom obsługi za całokształt pracy i osiągnięcia w roku szkolnym 2014/2015. Tradycyjnym elementem tego święta było przyjęcie do grona gimnazjalistów uczniów klas pierwszych. Ich przedstawiciele, w obecności sztandaru szkoły, powtórzyli uroczyste słowa ślubowania.
Kolejnym uroczystym momentem było wręczenie przybyłym na akademię absolwentom klasy IIIa certyfikatów DSD B1 i A2 , które uzyskali po zdaniu egzaminu z języka niemieckiego. Następnie prowadzący z klasy trzeciej oddali mikrofony swoim młodszym kolegom i rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy pierwszych pod opieką wychowawców. Uczniowie kl. Ia i Ib przedstawili humorystyczne scenki ,w których zaprezentowali swoje zdolności aktorskie oraz wokalne. Na scenie pojawiły się szkolne „ziółka”, Hamlet, a nawet… Minister Oświaty Pan Sobiesław Mądrzycki, nie brakło też wzruszających piosenek. Uczniowie z I c, jak przystało na klasę sportową, zaprezentowali swą sprawność fizyczną w żartobliwym układzie gimnastycznym z towarzyszeniem muzyki.
Klasa I d zachwyciła widownię talentami tanecznymi i wokalnymi, przedstawiając składankę piosenek z dawnych lat w niezwykle dynamicznym wykonaniu. Natomiast klasie Id udało się porwać do tańca publiczność ( w tym panią dyrektor i część nauczycielek !), gdyż ich wykonanie przeboju „Choco, choco” nie pozwalało usiedzieć w miejscu.
Oprawę muzyczną akademii przygotowała pani Elżbieta Sigeda, , dekoracje - pan Arkadiusz Królewicz, kl. Ib – pani Ewa Witkowska, Ic - pani Dorota Witek, Id - pani Edyta Wądołowska, Ie – Joanna Kiełtyka, a nad całością czuwała pani Małgorzata Bigaj ( wychowawczyni klasy Ia).
Uczennica kl. III a DSD Urszula Wadas wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie na najpiękniejsze niemieckie słowo.
Organizatorami Konkursu byli m.in. DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej), Generalny Konsulat Niemiec, Goethe Institut, Uniwersytet Wrocławski.
Uczniowie mieli za zadanie wybrać słowo, które w języku niemieckim najbardziej im się podoba i odpowiednio uzasadnić swój wybór. Uczestnicy byli podzieleni na kategorie wiekowe. Ula była w grupie „Gimnazjum i liceum”. Jury wybrało zwycięzców w każdej grupie. Ula znalazła się wśród sześciu osób, które w jej kategorii najciekawiej uzasadniły swój wybór. Słowem, które opisała Ula było „Streichholzschächtelchen”.
25 września odbyło się rozdanie nagród w Generalnym Konsulacie we Wrocławiu. Nagrodami były książki, upominki i publikacja opisów w specjalnie wydanej książce. Bardzo cieszymy się z wygranej Uli i życzymy jej dalszych sukcesów w liceum.
Opis słowa, które wybrała Ula można znaleźć na poniższej stronie: https://schoensteswort.wordpress.com/
30 września 2015 roku odbył się X Rajd Integracyjny dla uczniów klas VI Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Olkusz „Z matematyką wędrujemy po regionie”.
Trasa rajdu prowadziła z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu na Januszkową Górę a następnie do Rabsztyna. Uczniowie podczas wędrówki podziwiali piękno Ziemi Olkuskiej. Na trasie zmagali się z zadaniami matematycznymi oraz przyrodniczymi. Uczestnicy rajdu zwiedzili również ruiny zamku Rabsztyn, poznali jego historię. Z wieży zamku mogli podziwiać piękny widok na okolice. Rajd był również okazją do zwiedzenia Chaty Kocjana, która zrekonstruowana od niedawna stoi u podnóża zamku. W chacie oglądali zdjęcia oraz film o tak ważnej dla Olkusza i Polski postaci, jaką był Antoni Kocjan.
Do udziału w rajdzie zgłosiło się pięć szkół: SP nr 5 w Olkusz pod opieką pani Anny Kasztennej oraz pani Iwony Drzewieckiej, SP nr 2 w Olkuszu pod opieką pani Małgorzaty Wąsiel, SP nr 4 w Olkuszu pod opieką pani Ewy Skibińskiej - Tomsi, Szkoła Podstawowa w Witeradowie pod opieką pań Karoliny Skawińskiej i Anety Klich oraz Szkoła Podstawowa w Zedermanie pod opieką pani Barbary Kordaszewskiej.
Łącznie w rajdzie uczestniczyło 63 uczniów.
I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5 - drużyna „JURASSIC TEAM”
II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 4 - drużyna „Edmundy”
III miejsce Szkoła Podstawowa w Zedermanie - drużyna „Ciasteczkowe potworki”
Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki przekazane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.
Pieczę nad rajdem sprawowały panie Renata Oleksak - Cieślik, Urszula Słaby oraz Ewa Witkowska nauczyciele Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.
Rajd odbył się 25 – 26 września 2015 r. Rozpoczął się pod Domem Kultury w Jaroszowcu. Wyruszyliśmy, jako przedostatnia grupa. Dostaliśmy mapę i ustną instrukcję, jak zachowywać się na trasie.
Na szlaku spotkaliśmy niespodziewanie grupę rekonstrukcyjną. „Wojsko niemieckie” przeszukało nasze plecaki. Żeby ruszyć w dalszą trasę, musieliśmy się wykupić, np. cukierkami, batonami, ciastkami. Spotkaliśmy także polskie łączniczki, które przekazały nam paczkę i meldunek dla oddziału „Hardego”. Po drodze mieliśmy do wykonania kilka zadań: udzielenie pierwszej pomocy, doskonalenie musztry i różnego rodzaju podchody w lesie. Najciekawszy był ostatni przystanek (koło Domaniewic). „Niemcy” nas złapali i musztrowali. Zrobiliśmy po 50 przysiadów, a kapitan (Mateusz Gwizdała) dodatkowo 50 pompek.
Największe uznanie należy się grupie rekonstrukcyjnej złożonej z uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Olkuszu. Mieli oni prawdziwe niemieckie i polskie mundury oraz karabiny. W środku nocy, między 1 a 2 godziną, zostaliśmy wyciągnięci z łóżek przed budynek. Naszym zadaniem, w deszczu i bez latarki, było przedostać się do umówionego punktu i nie dać się złapać „Niemcom”.
Oddaliśmy także przed tablicami pamiątkowymi cześć partyzantom z oddziału „Surowiec”, którymi dowodził Gerard Woźnica „Hardy”. Na mecie w Ryczówku uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny. Wędrowaliśmy ścieżkami, które ponad 70 lat temu przemierzali partyzanci, a obecnie poprowadzono tutaj piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Wszyscy uznali, że to był najlepszy rajd, na jakim byli.
Wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Olkuszu
Okręgowa Komisja WyborczaGRATULUJEMY!!!
18 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX Rajdzie Górskim. Na trasie wędrowało ponad 400 uczniów z 20 szkół powiatu olkuskiego. Gdy wyjeżdżaliśmy wagonikami na Szyndzielnię widoki zapierały dech w piersi. Na szczycie Klimczoka każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom. Na postojach, w schronisku i na polanie uczniowie z różnych szkół integrowali się między sobą. Choć zejście do Szczyrku było bardzo męczące, to przepiękne widoki Beskidu Śląskiego wszystko wynagrodziły. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd.
1 września 2015 roku w Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu miała miejsce miejsko – gminna inauguracja roku szkolnego 2015/2016.
Na uroczystość przybyli liczni goście, m.in.
Młodzież przygotowała program artystyczny, który rozpoczął się staropolskim tańcem. Były momenty wzruszające i zabawne. Do zebranych wiele ciepłych słów skierowali zarówno burmistrz Roman Piaśnik, przedstawiciel Kuratorium Oświaty, dyrektor Gimnazjum Bożena Dłubis, jak i rodzice i związkowcy.
Program artystyczny przygotowali: Bożena Polakiewicz, Elżbieta Sigeda, Agata Bąchór. Dekorację wykonał Arkadiusz Królewicz.
Uroczystość była wyjątkowa. Młodzież z zainteresowaniem słuchała i oglądała program artystyczny.
Rok szkolny 2015/2016 uważamy za otwarty.
DOWOZY:
Szanowni Państwo,
W ostatnim czasie w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji.
Ministerstwo Edukacji Narodowej już kilka miesięcy temu uruchomiło infolinię, dzięki której bezpłatną pomoc telefoniczną i online mogą uzyskać uczniowie, rodzice i nauczyciele, więcej informacji uzyskają Państwo pod adresem: