WŁÓCZYKIJ 2016/2017

Opiekunowie
Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego
„WŁÓCZYKIJ”
w roku szkolnym 2016/2017

1. mgr Olga Gawron- wicedyrektor szkoły, nauczyciel geografii
2. mgr Urszula Słaby - nauczyciel geografii
3. mgr Ewa Witkowska - nauczyciel matematyki
4. mgr Dorota Witek - nauczyciel historii
5. mgr Elżbieta Sigeda - nauczyciel muzyki i zajęć artystycznych
6. mgr Alicja Wałach - nauczyciel matematyki i informatyk

Lista członków
Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego
„WŁÓCZYKIJ”
w roku szkolnym 2016/2017

1. Katarzyna Zajega - 3 a
2. Weronika Krawiec - 3 a
3. Urszula Myszka - 3 a
4. Aleksandra Sioła - 3 a
5. Krzysztof Kluczewski - 3 a
6. Bartosz Trefon - 3 a
7. Kamila Łazińska - 3 b
8. Mateusz Gwizdała - 3 c
9. Tobiasz Miernik - 3 c
10. Wiktoria Kmita - 3 d
11. Anna Ćwik - 3 d
12. Katarzyna Wrona - 3 d
13. Angelika Zub - 3 d
14. Wiktoria Karasińska - 3 d
15. Amelia Piątek- 2 a
16. Kamil Sodo - 2 a
17. Piotr Knurowski - 2 b
18. Kamil Kur - 2 b
19. Julia Zajączkowska - 2 b
20. Aleksandra Graca - 2 b
21. Maciej Urbański - 2 c
22. Natalia Wąsiel - 2 d
23. Magdalena Pilch - 2 e
24. Daniel Rzeźniczak - 2 e
25. Anita Szopa - 1 d
26. Mateusz Niedziela - 1 e

Do góry


Konkursy fotograficzne

       W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły brali udział w trzech konkursach fotograficznych:

       Biblioteka Pedagogiczna w Olkuszu zorganizowała konkurs „Moje miasto i mój region w obiektywie - zdjęcia reporterskie”. Celem konkursu było: utrwalenie różnych wydarzeń związanych z powiatem olkuskim, prezentacja ciekawych, atrakcyjnych uroczystości, upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży sztuki fotografowania. W konkursie wzięli udział: Aleksandra Kocjan (kl. 3d), Paulina Latko (kl. 3d), Angelika Kotomska (kl. 3d), Anna Ćwik (kl. 3d), Anna Klich (kl. 3d), Małgorzata Gałka(kl. 2a), Oliwia Stach (kl. 2e).

       Wyróżnione zostały uczennice : Paulina Latko i Małgorzata Gałka, które odebrały swoje zasłużone nagrody.

       Kolejny konkurs fotograficzny został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu pt. „Ziemia olkuska oczami gimnazjalistów”. Celem konkursu było uwrażliwienie młodzieży gimnazjalnej na piękno ziemi olkuskiej, twórcze aktywizowanie młodzieży i promocja powiatu olkuskiego. Z naszego gimnazjum w konkursie udział wzięło 8 uczniów : Anna Barczyk (kl. 2a), Małgorzata Gałka (kl. 2a), Klaudia Kocjan (kl. 1d), Kamila Deńca (kl. 2a), Patrycja Mączka (kl. 1d), Julia Stach (kl. 1d), Katarzyna Zajega (kl. 3a) i Wiktoria Filo (kl. 1d).

       Praca fotograficzna Kamili Deńcy została nagrodzona I miejscem.

       Ostatni konkurs adresowany tylko dla uczniów naszego gimnazjum był pt. :„Kryształowa pora roku”. Celem konkursu było : ukazanie piękna ziemi olkuskiej zimą, fotograficzne udokumentowanie walorów Olkusza i okolic oraz twórcze aktywizowanie młodzieży. Udział wzięli: Wiktoria Filo (kl. 1d), Patrycja Glicner (kl. 3c), Anna Ćwik (kl. 3d), Paulina Ryza (kl. 1a), Angelika Kotomska (kl. 3d), Paulina Latko (kl. 3d), Kamila Deńca (kl. 2a), Małgorzata Gałka (kl. 2a), Aleksandra Kocjan (kl. 3d), Patrycja Skotniczna (kl. 3d), Anna Górska (kl. 3a). Prace oceniali nauczyciele naszego gimnazjum.

Wyniki konkursu:

 1. miejsce Kamila Deńca kl. 2a „Mroźna szkoła”
 2. miejsce Aleksandra Kocjan kl. 3d „Lód na mojej szybie”
 3. miejsce Anna Ćwik kl.3d „Lodowe igiełki”
 • Wyróżnienie:Paulina Ryza kl. 1a „Zima w lesie”
 • Wyróżnienie:Wiktoria Filo kl. 1d „Ruda w śniegu”
 • Wyróżnienie:Anna Górska kl. 3a „Zagubiony kwiat"
Dzięki zorganizowanym konkursom fotograficznym poznaliśmy piękno ziemi olkuskiej, ciekawe miejsca naszej „Małej Ojczyzny” oraz w wielu z nas rozwinęła się pasja do fotografowania.

Tekst: Angelika Kotomska i Paulina Latko kl. 3d

Do góry


Konkursy o Ziemi Olkuskiej

       Uczniowie naszej szkoły corocznie sprawdzają swoją wiedzę o „Małej Ojczyźnie” biorąc udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Ziemi Olkuskiej. W tym roku 26 kwietnia konkurs został rozegrany po raz szesnasty. W konkursie wzięło udział 26 uczniów. Sprawdzano wiedzę dotyczącą Olkusza i Powiatu Olkuskiego, a w szczególności: historię i zabytki, środowisko przyrodnicze, gospodarkę, urzędy, władze państwowe i samorządowe.
Najlepiej z testem poradzili sobie:

 • I miejsce Mateusz Pacia z kl. 2a
 • II miejsce Anna Górska z kl. 3a i Patrycja Skotniczna z kl. 3d
 • III miejsce Weronika Walczak z kl. 3c.
Organizatorami Szkolnego Konkursu Wiedzy o Ziemi Olkuskiej byli nauczyciele historii i geografii.

       11 maja 2017 r. już po raz szósty w naszej szkole został rozegrany Powiatowy Konkurs o Ziemi Olkuskiej. Szczegółowe pytania tym razem dotyczyły Gminy Trzyciąż. Na konkurs zgłosili się uczniowie z Gimnazjum w Krzykawie, Gimnazjum w Kluczach, Gimnazjum nr 1 w Olkuszu, Gimnazjum nr 2 w Olkuszu i Gimnazjum nr 4 w Olkuszu. Nasza szkoła gościła 28 uczestników i ich opiekunów.
Wyniki konkursu:

 • I miejsce Karolina Drygała z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu
 • II miejsce Katarzyna Śliwoń z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu
 • III miejsce Kacper Suski z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu
Uczeń naszego gimnazjum Mateusz Pacia z kl. 2a zajął IV miejsce. W konkursie brali również udział uczniowie: Patrycja Skotniczna z kl. 3d, Aleksandra Kocjan z kl. 3d, Anna Górska z kl. 3a Piotr Cieślik z kl. 1a i Kacper Haras z kl. 2a.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami. Ponadto każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział oraz foldery o regionie i mapy turystyczne przekazane przez Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele zrzeszeni w Kole Opiekunów SKKT przy PTTK w Olkuszu.
Uczestnicy obu konkursów wykazali się dużą wiedzą o swojej „Małej Ojczyźnie”.

Zobacz galerię

Tekst: Urszula Słaby
Zdjęcia: Angelika Kotomska i Paulina Latko z kl. 3d

Do góry


26 maja 2017 - XXII Rajd Wiosenny Sąspów 2017

       26 maja 2017 r. w piękny słoneczny dzień wyruszyliśmy na XXII Rajd Wiosenny. Grupa 42 gimnazjalistów z naszej szkoły pod przewodnictwem wspaniałych opiekunek i przewodników wyruszyła na trasę. Przemierzyliśmy łącznie 11 kilometrów, podziwiając piękną polską przyrodę. Droga wiodła przez Ojcowski Park Narodowy, ze Złotej Góry, obok ruin zamku w Ojcowie, Doliną Prądnika, a następnie Doliną Sąspowską do Sąspowa, uroczej pełnej wapiennych skał miejscowości. Łącznie było nas na trasie ponad 400 osób, m.in. z Wolbromia, Braciejówki, Dłużca, Poręby, Czubrowic, Bukowna, Jangrota. Tak liczna grupa nie mogła nie bawić się wspaniale. Meta rajdu była w Szkole Podstawowej w Sąspowie, gdzie wszystkich ugoszczono na świeżym powietrzu. W konkursie wiedzy o walorach przyrodniczych Ojcowskiego Parku Narodowego Amelia Piątek i Małgorzata Gałka reprezentujące nasze gimnazjum zajęły II miejsce. To był wspaniały rajd i z niecierpliwością czekamy na następny!

Zobacz galerię

Tekst: Ula Myszka kl. 3a
Zdjęcia: Natalia Wąsiel kl. 2d,
Amelia Piątek kl. 2a,
Kasia Zajega kl. 3a

Do góry


7 kwietnia 2017 - XVI Festiwal Piosenki Rajdowej

        „A tam w mech odziany kamień …” – to tylko fragment jednej z wielu piosenek śpiewanych na XVI Festiwalu Piosenki Rajdowej. Uczestnicy z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów spotkali się 7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, czyli w Ekonomiku.

       Naszą szkołę reprezentowali:

 • wokaliści
  • Anita Szopa,
  • Wiktoria Filo,
  • Kinga Żurek,
  • Zuzanna Kordaszewska,
  • Anastazja Dybek,
  • Klaudia Kocjan,
  • Magdalena Stygar,
  • Julia Sioła
 • gitarzyści
  • Katarzyna Zajega,
  • Urszula Myszka,
  • Dominik Mirek.

       Przygotowani przez Panią Elżbietę Sigedę radośnie i wesoło rozpoczęli festiwal piosenkami: „Bez słów” oraz „Smak i zapach pomarańczy”. Również podczas pozostałych występów wszyscy, a szczególnie przedszkolaki, świetnie się bawili. Piosenek było mnóstwo, chyba każdemu wpadła chociaż jedna w ucho. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom, a wszyscy uczestnicy poczęstowali się cukierkami. Festiwal zakończył się wspólnym zdjęciem. Wspaniała atmosfera zachęca do wzięcia udziału w kolejnym festiwalu, którego pomysłodawcą i organizatorem jest nasza Pani Dyrektor Olga Gawron.

       Po zobaczenia w przyszłym roku!

Zobacz galerię

Tekst: Klaudia Kocjan i Wiktoria Filo kl. 1d
Zdjęcia: Urszula Słaby

Do góry


1 kwietnia 2017 - Rajd "Przebiśniegom na spotkanie"

       W sobotę 1 kwietnia 2017 r. wyruszyliśmy 17 –osobową grupą na pierwszą w tym roku wiosenną przygodę. Początek naszej wędrówki był w Ryczowie, malowniczej wiosce na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej.
       Przemierzając zwartym krokiem łąki, pola i lasy, zauważyliśmy, że wiosna zagościła u nas na dobre. Rozpoznać to można było po uśmiechach na twarzach, kwitnących przebiśniegach i przylaszczkach oraz zawiązujących się pączkach na drzewach.
       Pomimo Prima aprilis pogoda nie zrobiła żartu. Było 250C! Kiedy dotarliśmy do Zamku Smoleń rozpostarły się przed nami cudowne pagórkowate krajobrazy. Po przejściu 13 km pięknej trasy, mogliśmy odpocząć w Pilicy. Tamtejsza szkoła ugościła nas serdecznie. Ten rajd był świetną okazją do zawierania i utrwalania przyjaźni z ludźmi i przyrodą.

Zobacz galerię

Tekst: Ula Myszka kl. 3a
Zdjęcia: Kasia Zajega kl. 3a

Do góry


23 stycznia 2017 - Rajd Zimowy

       W tym roku zima jest wyjątkowo piękna, więc 43 uczniów naszego gimnazjum pod opieką 3 nauczycielek wybrało się na Rajd Zimowy, oczywiście po śniegu. Przy mroźnej, słonecznej i bezwietrznej pogodzie maszerowanie po skrzypiącym śniegu oraz zabawy były wielką frajdą.
       Doszliśmy na Syborową Górę skąd rozpościerał się wspaniały widok na okolicę. Przechodząc obok ruin zamku w Rabsztynie niektórzy śmiałkowie „zaliczyli” fosę. W karczmie Podzamcze na zmarzniętych uczestników rajdu czekał gorący poczęstunek. Można też było potańczyć, bo przecież trwał karnawał. Po pokonaniu 12 kilometrów trasy wszyscy bezpiecznie wrócili pod szkołę. Pobyt przez parę godzin na świeżym powietrzu i rajdowa atmosfera sprawiły, że wszyscy byli bardzo zadowoleni.
       W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, a najliczniejszą reprezentację wystawiła klasa 1d. Grupa członków Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Włóczykij” ciągle się powiększa. Opiekę nad uczniami podczas rajdu sprawowały: Olga Gawron, Urszula Słaby, Elżbieta Sigeda.

Zobacz galerię

Tekst: Urszula Słaby
Zdjęcia: Amelia Piątek kl. 2a, Natalia Wąsiel kl. 2d,
Magdalena Pilch kl. 2e, Dominik Bigaj kl. 2e

Do góry


XIII SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY ROK SZKOLNY 2016/2017

„Kryształowa pora roku”

Cele konkursu

 1. Pokazanie piękna Ziemi Olkuskiej zimą.
 2. Fotograficzne udokumentowanie walorów Olkusza i okolic.
 3. Twórcze aktywizowanie młodzieży.

Regulamin konkursu

 1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów Gimnazjum nr 4 w Olkuszu.
 2. Każdy uczestnik może dostarczyć maksymalnie 3 fotografie w formacie 10 x 15 cm.
 3. Każde zdjęcie należy czytelnie opisać, podając autora i tytuł pracy.
 4. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie prace dotychczas nigdzie niepublikowane i nienagradzane.
 5. Autor prac zapewnia, że osoby uwiecznione na zdjęciach wyrażają zgodę na ich publiczną prezentację zgodnie z prawem.
 6. Wykonane fotografie należy dostarczyć do dnia 28 kwietnia 2017 r. do opiekunek Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Włóczykij” Pani Urszuli Słaby, Pani Ewy Witkowskiej, Pani Alicji Wałach.
 7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 maja 2017 r.
 8. Dla wszystkich uczestników przewidziano pozytywne uwagi z zachowania za aktywność społeczną, a dla autorów najlepszych prac dyplomy.
 9. Wręczenie dyplomów nastąpi podczas akademii na zakończenie roku szkolnego.
 10. Wystawa najlepszych prac będzie prezentowana na korytarzu szkolnym w pawilonie I B obok zdjęć z poprzednich konkursów.

ZAPRASZAMY

Do góry


26 października 2016 - Rajd "Ojcowska Złota Jesień"

       W dniu 26 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie po Ojcowskim Parku Narodowym. W tym roku trasa prowadziła przez piękne ścieżki turystyczne Doliny Sąspowskiej i Doliny Prądnickiej. Gdy wchodziliśmy na wzniesienia, a także gdy schodziliśmy w doliny, mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy. To była prawdziwa „Złota Polska Jesień”. Widzieliśmy dużo wspaniałych dzieł przyrody ożywionej jak i nieożywionej. Zaobserwowaliśmy ciekawe formy krasowe: Igłę Deotymy, Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską, Wąwóz Ciasne Skałki. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Jaskinię Łokietka. Wszyscy mieli wspaniałe humory i świetnie się bawili. Rajd na długo pozostanie w naszej pamięci. Opiekunami grupy były p. Urszula Słaby, Dorota Witek, Ewa Witkowska.

Zobacz galerię

Tekst: Mateusz Pacia kl. 2a, Kacper Haras kl. 2a, Kamil Sodo kl. 2a
Zdjęcia: Amelia Piątek kl. 2a, Natalia Wąsiel kl. 2d, Magdalena Pilch kl. 2e

Do góry


23 września 2016 - XXI Rajd Górski

     23 września 2016 r. grupa uczniów naszego gimnazjum, zjednoczona miłością i pasją do rajdów wzięła udział w XXI Rajdzie Górskim organizowanym przez Koło Opiekunów SKKT przy PTTK w Olkuszu.
     W tym roku byliśmy w Górach Świętokrzyskich a dokładnie na Łysicy i Łysej Górze. W rajdzie uczestniczyło ponad 400 uczniów i nauczycieli z 16 szkół powiatu olkuskiego. Byliśmy jedną wielką rajdową rodziną. Przyroda, świeże powietrze i cudowne widoki pozwoliły nam na chwile relaksu. Dla uczniów siedzących w ławkach taka wyprawa to świetny pomysł na odpoczynek. Każdy wrócił do domu pełen pozytywnych wrażeń i energii do dalszej nauki.

          Galeria >>

Tekst: Ula Myszka kl. 3a
Zdjęcia: Kasia Zajega kl. 3a