WŁÓCZYKIJ 2015/2016

19. Katarzyna Wrona - 2 d
20. Angelika Zub - 2 d

8 kwietnia 2016 - XV Festiwal Piosenki Rajdowej

8 kwietnia 2016 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w XV Festiwalu Piosenki Rajdowej. To impreza z dużym stażem, więc zabawa była pierwszorzędna. Wspólny śpiew integrował wszystkie grupy wiekowe. Zarówno przedszkolaki jak i gimnazjaliści mieli uśmiech na twarzy. Na końcu razem weszliśmy na scenę i zaśpiewaliśmy piosenkę: „Autostop”, która najbardziej wpadła nam w ucho. Z przyjemnością za rok także odwiedzimy Zespół Szkół nr 3, by znów wspólnie pośpiewać.

Gimnazjum nr 4 im. C. K. Norwida w Olkuszu reprezentowała mocna grupa w składzie:

• wokaliści: Weronika Krawiec, Agnieszka Stach, Kasia Zajega, Ola Sioła, Kasia Roś, Agata Wojdyła, Karolina Gąsior, Oliwia Stach, Kasia Tomsia, Kinga Kowalska, Aneta Byczek, Magda Pilch i Natalia Karwel
  • gitarzyści: Ula Myszka i Dominik Mirek
       Grupę przygotowała Pani Elżbieta Sigeda.

Tekst: Ula Myszka kl. 2A
Zdjęcia: Urszula Słaby

21 marca 2016 - Szkolny Konkurs o Ziemi Olkuskiej

21 marca 2016 r. w pierwszy dzień wiosny odbył się Szkolny Konkurs o Ziemi Olkuskiej przygotowany przez nauczycieli geografii, historii i wos-u. Do testu przystąpiło 22 uczniów z klas I – III naszego gimnazjum. Tym razem większość pytań poświęcona była gminie Olkusz. Najlepiej w konkursie wypadli: Mateusz Pacia z kl. 1A, Kacper Haras z kl. 1A, Dominik Łyżwiński z kl. 1A i Aleksandra Rąpała z kl. 3A.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów do spróbowania swoich sił w konkursach w przyszłym roku szkolnym.

7 marca 2016 - Powiatowy Konkurs o Ziemi Olkuskiej

7 marca 2016 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs o Ziemi Olkuskiej. Do konkursu zgłosili się uczniowie z Podlipia, Krzykawy, Bolesławia oraz z gimnazjów olkuskich: Gim. 1, Gim. 2, Gim. 3, Gim.4. Tematyka konkursu obejmowała powiat olkuski ze szczególnym uwzględnieniem gminy Wolbrom. Uczniowie wykazali się wiedzą na wysokim poziomie z zakresu środowiska przyrodniczego, historii, przemysłu, ludności i atrakcji turystycznych.

Pierwsze miejsce ex aequo uzyskały uczennice z Gimnazjum nr 2 w Olkuszu Karolina Drygała i Angelika Pelan. Na drugim miejscu uplasował się uczeń naszej szkoły Stanisław Kluczewski z kl. 3B. Na trzecim miejscu był również „nasz” uczeń Mateusz Pacia z kl. 1A.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy za udział i foldery o Olkuszu.

Konkurs został przygotowany przez nauczycieli – opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych.

23 października 2015 - Rajd "Ojcowska Złota Jesień"

Rajd „Ojcowska Złota Jesień” odbył się 23 października 2015 r. W tym roku trasa prowadziła od parkingu w Ojcowie drogą obok Igły Deotymy, Źródełka Miłości, Bramy Krakowskiej przez Wąwóz Ciasne Skałki obok skały Jonaszówka do ruin zamku w Ojcowie.

Mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby zwiedzić ruiny zamku, który został zbudowany na „Szlaku Orlich Gniazd” za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Zamek robi duże wrażenie, zwłaszcza brama wjazdowa i baszta. Następnie udaliśmy się „Drewnianą Drogą” na metę rajdu do Skały. Gdy wychodziliśmy na wzniesienia, a także gdy schodziliśmy w dolinę, mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy, barwy jesieni w pełnej krasie. Rajd na długo pozostanie w naszej pamięci.

Z naszej szkoły w rajdzie wzięło udział 43 uczniów pod opieką Pań: Urszuli Słaby, Ewy Witkowskiej i Doroty Witek.

Tekst: Julka Krzyszowska kl. 3b
Zdjęcia: Piotr Knurowski kl.1b, Sandra Czerny kl. 3b, Julka Krzyszowska kl. 3b

25 – 26 września 2015 - XXIX Rajd Szlakami Walk Oddziału "Hardego"

Rajd odbył się 25 – 26 września 2015 r. Rozpoczął się pod Domem Kultury w Jaroszowcu. Wyruszyliśmy, jako przedostatnia grupa. Dostaliśmy mapę i ustną instrukcję, jak zachowywać się na trasie.

Na szlaku spotkaliśmy niespodziewanie grupę rekonstrukcyjną. „Wojsko niemieckie” przeszukało nasze plecaki. Żeby ruszyć w dalszą trasę, musieliśmy się wykupić, np. cukierkami, batonami, ciastkami. Spotkaliśmy także polskie łączniczki, które przekazały nam paczkę i meldunek dla oddziału „Hardego”. Po drodze mieliśmy do wykonania kilka zadań: udzielenie pierwszej pomocy, doskonalenie musztry i różnego rodzaju podchody w lesie. Najciekawszy był ostatni przystanek (koło Domaniewic). „Niemcy” nas złapali i musztrowali. Zrobiliśmy po 50 przysiadów, a kapitan (Mateusz Gwizdała) dodatkowo 50 pompek.

Największe uznanie należy się grupie rekonstrukcyjnej złożonej z uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Olkuszu. Mieli oni prawdziwe niemieckie i polskie mundury oraz karabiny. W środku nocy, między 1 a 2 godziną, zostaliśmy wyciągnięci z łóżek przed budynek. Naszym zadaniem, w deszczu i bez latarki, było przedostać się do umówionego punktu i nie dać się złapać „Niemcom”.

Oddaliśmy także przed tablicami pamiątkowymi cześć partyzantom z oddziału „Surowiec”, którymi dowodził Gerard Woźnica „Hardy”. Na mecie w Ryczówku uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny. Wędrowaliśmy ścieżkami, które ponad 70 lat temu przemierzali partyzanci, a obecnie poprowadzono tutaj piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Wszyscy uznali, że to był najlepszy rajd, na jakim byli.

Tekst: Julka Krzyszowska kl. 3B

Zdjęcia: mgr Urszula Słaby

18 września 2015 - XX Rajd Górski

18 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX Rajdzie Górskim. Na trasie wędrowało ponad 400 uczniów z 20 szkół powiatu olkuskiego. Gdy wyjeżdżaliśmy wagonikami na Szyndzielnię widoki zapierały dech w piersi. Na szczycie Klimczoka każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom. Na postojach, w schronisku i na polanie uczniowie z różnych szkół integrowali się między sobą. Choć zejście do Szczyrku było bardzo męczące, to przepiękne widoki Beskidu Śląskiego wszystko wynagrodziły. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd.

Tekst: Magda Cieślik kl. 3C i Wiktoria Kuchta kl. 3C

Zdjęcia: Ada Bierlet kl. 3C i Kasia Wrona kl. 2D