Aktualności 2011/2012 |
Poniżej zamieszczony został poradnik dla kandydatów, którzy zakładają konta samodzielnie. Pobierz poradnik
Poradnik pobrano ze strony https://malopolska.edu.com.pl/
12 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs o Ziemi Olkuskiej. Organizatorami konkursu byli nauczyciele członkowie Koła Opiekunów SKKT przy PTTK w Olkuszu Olga Gawron, Urszula Słaby, Barbara Dąbek, Ewa Giełażyn. Biorąca w nim udział młodzież gimnazjalna musiała wcześniej zapoznać się z historią, zabytkami i atrakcjami turystycznymi Ziemi Olkuskiej, poznać ludzi, środowisko, pomniki przyrody a także zagadnienia dotyczące gospodarki regionu.
Tegoroczna trzecia edycja bardziej szczegółowo dotyczyła Gminy Klucze. Rywalizowało 33 uczniów z następujących szkół: Gimnazjum nr 1 w Olkuszu, Gimnazjum nr 2 w Olkuszu, Gimnazjum nr 4 w Olkuszu, Gimnazjum w Bydlinie, Gimnazjum w Podlipiu i Zespołu Szkół w Krzykawie.
Czekając na ogłoszenie wyników przy słodkim poczęstunku uczniowie obejrzeli filmy o Olkuszu, powiecie olkuskim i Zespole Jurajskich Parków Krajobrazowych. Zwycięzcami konkursu zostali:
Z naszego gimnazjum uczestnikami konkursu byli uczniowie: Maria Gęgotek, Urszula Wadas, Izabela Ryza, Aleksandra Rola, Kamil Majda, Zachariasz Woszczek i Mariusz Byczek. Na bardzo dobrym czwartym miejscu, z jednakową ilością punktów uplasowali się Maria Gęgotek kl. 3A i Kamil Majda kl. 3E. Drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu zostały przekazane przez Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat „Małej Ojczyzny”.
W dn. 23 – 29.04.2014 r. Gimnazjum nr 4 gościło grupę młodzieży z Niemiec. Szkoła współpracuje z niemiecką organizacją CVJM (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Ludzi w Rockstedt (Turyngia).
Współpraca trwa już 9 lat, młodzież polska wyjeżdża do Niemiec na 12 dni pod koniec wakacji, a grupa niemiecka przyjeżdża zwykle zimą na tydzień do Polski. Tym razem udało się zorganizować spotkanie pod koniec kwietnia, dzięki czemu uczestnicy wymiany z Niemiec mogli zobaczyć nasze okolice wiosną.
Uczniowie zwiedzili Kraków i Olkusz, podążali Szlakiem Orlich Gniazd podziwiając ruiny zamków w Bobolicach, Mirowie, Ogrodzieńcu i Ojcowie, zobaczyli Pustynię Błędowską oraz zwiedzili kopalnię w Tarnowskich Górach. Oprócz wycieczek okazją do integracji były wspólne wieczory, wyjazd na bowling, dyskoteka i zajęcia w szkole.
Organizacja wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu PNWM (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży). Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyła klasa II DSD. Od kilku już lat uczniowie klas DSD uczą się języka niemieckiego w rozszerzonym zakresie, a w kl. III przystępują do międzynarodowego egzaminu DSD A2/B1. W ubiegłym roku 6 osób zdało ten egzamin na poziomie B1, a 5 na poziomie A2. W tym roku egzamin odbył się w marcu, do czerwca trzeba będzie jednak poczekać na wyniki.
Wymiany, różnego rodzaju projekty, stypendia wyjazdowe otrzymywane przez uczniów oraz sukcesy w konkursach motywują uczniów do nauki języka niemieckiego. W ubiegłym roku szkolnym gimnazjum gościło przez pół roku maturzystkę z Niemiec, która pomagała polskim pedagogom w nauczaniu języka niemieckiego, innych zajęciach oraz zachęcała uczniów do nauki. Wszystkie podejmowane przez uczniów i nauczycieli inicjatywy mobilizują uczniów i uświadamiają im sens nauki języka niemieckiego i innych języków obcych.
Jak co roku, w kwietniu, w Gimnazjum Nr 4 im. C. K. Norwida w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny z okazji Dnia Ziemi. Na konkurs przybyli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu olkuskiego.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Jan Książek – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Pani Kinga Grela – przedstawicielka Wydziału Ochrony Środowiska i Terenów Rolnych Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Pan Adam Wcisło – emerytowany leśnik i przewodnik PTTK w Olkuszu.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali strój ekologiczny „Moda ekologiczna – cztery pory roku” oraz wiersz/fraszkę nawiązującą do stroju.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Z kolei gimnazjaliści rywalizowali ze sobą w konkursie na plakat „Alternatywne źródła energii” i turnieju wiedzy dotyczącym klimatu Polski i świata.
Zwycięzcami zostali:
Nagrody książkowe dla laureatów konkursów ufundował Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu.
Uroczystość została uświetniona wykładem Pana Adama Wcisło a także prezentacją multimedialną pt. „Alternatywne źródła energii” i piosenkami przygotowanymi przez uczniów Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu.
11 kwietnia 2014 r. w auli zespołu szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu odbył się XIII Festiwal Piosenki Rajdowej. Nad jego przebiegiem czuwała nasza Pani wicedyrektor Olga Gawron. Piosenki prezentowały przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceum oraz pani Aneta Dobra.
Zespół z naszego gimnazjum tworzyli gitarzyści: Aleksandra Cieślik i Przemysław Strojek oraz grupa śpiewająca: Aleksandra Knap, Oliwia Kocjan , Edyta Tokaj, Paulina Rojewska, Paulina Sroka, Justyna Filo, Weronika Bigaj, Judyta Zioło Maciej Kaczmarczyk i Marcin Borowski. Zaprezentowali piosenkę harcerską „Krajka” oraz piosenkę Czerwonych Gitar „Tak bardzo się starałam”.
Wszyscy uczestnicy festiwalu doskonale się bawili.
Grupę do występu przygotowała Urszula Słaby.
Izabela Kamionka (uczennica kl. II E) zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „Rola Petera Westena w rozwoju gospodarczym ziemi olkuskiej na początku XX wieku”. Wśród nagrodzonych uczniów z naszego gimnazjum znalazła się także Adrianna Dubiel (uczennica kl. II C), zajmując miejsce VI. Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Olkuszu. Konkurs przeprowadzono w 80 – rocznicę śmierci założyciela i właściciela fabryk w Olkuszu i Wolbromiu. Uczestniczyło w nim 27 uczniów z 6 gimnazjów powiatu olkuskiego. Gratulacje!
W państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu odbył się Powiatowy konkurs z cyklu „Sylwetki sławnych kompozytorów” – twórczość i muzyka J. S. Bacha.
W konkursie tym uczniowie naszego gimnazjum osiągnęli znaczące sukcesy:
I miejsce zajęła uczennica kl. I a Aleksandra Rąpała,7 kwietnia 2014 roku odbył się Powiatowy Konkurs Językowy dla Gimnazjalistów organizowany przez Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu. Uczniowie byli oceniani za test gramatyczno-leksykalny oraz za prezentacje multimedialne nt. zdrowego stylu życia. Nasi uczniowie odnieśli sukcesy w obu kategoriach z wszystkich języków. Gratulujemy im!
Test gramatyczno – leksykalny
Prezentacja multimedialna
Najlepszymi w Powiecie Olkuskim okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu.
Uczennice Milena Gajewska i Urszula Wadas z klasy II a zdobyły I miejsce w IX Powiatowym Turnieju Wiedzy o Żywieniu.
Konkurs został zorganizowany przez Z.S. w Bukownie pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Olkuskiego.
Uczennica Julia Zwierzchowska kl. II b zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym na logotyp rekomendujący sklepik szkolny pod hasłem: „Smaczne poZDROWIEnie”.
Konkurs został zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Olkuszu.
Odnieśliśmy wielki sukces w konkursie organizowanym przez Z.S. nr 1 w Bukownie na projekt w języku obcym „Stolice europejskie”.
W kategorii język rosyjski zajęliśmy I, II i III miejsce oraz wyróżnienie.W kategorii język niemiecki zajęliśmy II i III miejsce oraz wyróżnienie.
W miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski.
Uczniowie naszego gimnazjum odnieśli znaczące sukcesy:
W kategorii poezji śpiewanej wyróżnienie zdobyła uczennica kl. III c – Julia Nowak.
W Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu odbył się VI Festiwal Piosenki Międzynarodowej – „Piosenka nie zna granic”.
Julia Nowak uczennica kl. II a piosenką francuską wyśpiewała II miejsce w tym festiwalu.
w Zespole Szkół w Sławkowie odbyła się jubileuszowa X edycja Rejonowego Konkursu Języków Obcych dla Gimnazjalistów powiatu będzińskiego, olkuskiego, miast Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec.
Jeden z naszych reprezentantów Eryk Jałowiec zajął III miejsce z języka niemieckiego.
Serdecznie zapraszamy szóstoklasistów z opiekunami na dzień otwarty Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu, który rozpocznie się 7 marca o godz. 9.00 Liczymy na Waszą obecność. Czeka moc atrakcji. |
|
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie |
W konkursie zwyciężyła Iza Ryza.
Drugoklasiści przygotowali krótkie prezentacje również w języku niemieckim na temat zwyczajów świątecznych. W tej kategorii nie przyznano miejsc, ponieważ wszystkie prezentacje były ciekawe i bardzo się podobały. Wspólnie śpiewaliśmy również kolędy w języku niemieckim i zwiedziliśmy szkołę.22.11.3013 roku w naszym gimnazjum odbyła pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka, na którą zaproszeni byli wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci, którzy ją ukończyli.
Dzięki odpowiedniemu oświetleniu sali i muzyce mogliśmy się doskonale bawić i poznać, że szkoła nie tylko uczy, ale i pozwala na chwilę zabawy. Przez cały czas trwania dyskoteki prawie wszyscy tańczyli i znakomicie się bawili. Dlatego dziękujemy dyrekcji za pozwolenie zorganizowania takiej imprezy i już nie możemy doczekać się następnej!
Dnia 8 listopada 2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Całość rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu w obecności pocztu sztandarowego. Następnie rozpoczęła się część artystyczna.
Występujący uczniowie przybliżyli nam temat odzyskania niepodległości, przypominając, że 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, znowu pojawiła się na mapie Europy. Nie zabrakło pieśni patriotycznych - na scenie pojawiła się akordeonistka, trio gitarowe, a także uczeń grający na skrzypcach. Wszystkie pieśni solistów wspierał chór. Pojawili się też znakomici recytatorzy. Występ zwieńczyło przemówienie pani dyrektor Bożeny Dłubis, która podkreśliła, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.
Dnia 25 października 2013 roku odbył się marsz profilaktyczny STOP PIJANYM KIEROWCOM. Akcja ta miała na celu zmniejszenie wypadków samochodowych spowodowanych jazdą po alkoholu. Ubrani w czarne koszulki z logo kampanii wyszliśmy ze szkoły. Mieliśmy też interesujące transparenty promujące akcję.
Kiedy doszliśmy na rynek, czekali tam już uczniowie i ich opiekunowie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Po przemówieniu burmistrza wyruszyliśmy w kierunku drogi ekspresowej nr 94, gdzie rozpoczęliśmy happening, gwiżdżąc w stronę nadjeżdżających samochodów i wykrzykując hasło: „Pijanym kierowcom mówimy – NIE”.
Według mnie była to bardzo interesująca akcja. Uważam, że dzięki niej wiele osób może zmienić swoje postępowanie, zwłaszcza ci kierowcy, którzy prowadzą, będąc pod wpływem alkoholu. Być może również my, przyszli kierowcy, zapamiętamy tę akcję.
UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
3 WRZEŚNIA 2013 ROKU24 maja 2013 r. odbył się XVIII Rajd Wiosenny – tym razem do Braciejówki, oczywiście z naszym udziałem. Uczniowie z powiatu olkuskiego, którzy uczestniczyli w nim wyruszyli z opiekunami z trzech punktów, aby w końcu ...czytaj więcej
W dniu 23 maja 2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły. Jednym z punktów programu akademii była ...czytaj więcej
Zawsze w drugi dzień egzaminów gimnazjalnych odbywa się rajd szkolny dla uczniów klas I i II "Poznajemy Dolinki Podkrakowskie". Ponieważ w tym roku dużą aktywnością turystyczną odznaczali się trzecioklasiści, dlatego po raz pierwszy został ...czytaj więcej
W drugi dzień egzaminu gimnazjalnego został zorganizowany dla uczniów klas pierwszych i drugich Rajd w Dolinki Podkrakowskie.
W tym roku pogoda dopisała, było bardzo ciepło. Już na początku wszyscy mieli doskonałe nastroje i zapowiadała się miła wędrówka. Agnieszka Zajega była naszym rajdowym fotoreporterem. Większość uczestników rajdu chętnie pozowała do zdjęć. Droga była męcząca, ale ... czytaj więcej
Tematem naszego projektu edukacyjnego było przeniesienie dowolnego utworu literackiego na deski teatru. Próby zaczęły się na przełomie października i listopada. Naszym pierwszym zadaniem był wybór utworu literackiego. Wybraliśmy "Żonę modną" I. Krasickiego.
Kiedy w końcu cała grupa się zdecydowała, z pomocą pani przystąpiliśmy do pisania scenariusza. Staraliśmy się zrobić jak najwięcej sami, mieliśmy w tym celu jedno spotkanie. Po napisaniu oddaliśmy tekst do korekty. Po uporaniu się z tym rozdzieliliśmy role jedenastoosobowej obsadzie. Na nauczenie się swoich ról mieliśmy około cztery miesiące, a co tydzień z naszym nauczycielem, sprawdzaliśmy postępy oraz otrzymywaliśmy cenne uwagi, które potem przydały się na scenie. Następnie każdy musiał zorganizować sobie odpowiedni strój, a wyznaczone osoby przygotowały rekwizyty. Kiedy wszystko było zrobione, nasze spotkania przekształciły się w przedstawianie całego spektaklu. Takich prób mieliśmy około pięć.
W końcu przyszedł czas na przegląd "Teatralia 2013", na którym to mieliśmy przedstawić nasz spektakl. Wszystko poszło zgodnie ze scenariuszem, a my zaliczyliśmy nasz projekt.
Jak co roku w naszym gimnazjum odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny na Dzień Ziemi pod hasłem „SOS dla Ziemi! Segregujmy śmieci!”. W tym roku obchodziliśmy go 26 kwietnia. Na konkurs przybyli uczniowie z 6 szkół podstawowych (17 uczestników) i 6 szkół gimnazjalnych (17 uczestników).
Uroczystość zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: Pan Jan Książek– Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Pani Renata Gęgotek– Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Terenów Rolnych Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Pan Ryszard Wnuk– współautor wystawy minerałów, których kolekcja znajduje się w naszej szkole.
W ramach obchodów Dnia Ziemi przeprowadzono konkurs na plakat "SOS dla Ziemi! Segregujmy odpady!" oraz konkurs na poprawne segregowanie śmieci.
Przerwy między konkursami były urozmaicone piosenkami w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 4 oraz prezentację o elektroodpadach. Uczniowie z zaproszonych szkół obejrzeli również wystawę minerałów, po której oprowadzał Pan Ryszard Wnuk.
Wśród 6 szkół podstawowych jak i 6 gimnazjów Powiatu Olkuskiego wyłonieni zostali zwycięzcy Powiatowego Dnia Ziemi:
SZKOŁY PODSTAWOWE
GIMNAZJA
Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 4 w Olkuszu a w szczególności nauczyciele:
Pani w-ce dyr. Olgi Gawron, Grażyny Jopek, Maria Kordas, Renata Czarnul i Marta Korczyńska.
Uprzejmie informujemy, że dnia 13.03.2013r., o godz. 9.30 Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu organizuje XI Powiatowy Matematyczno – Przyrodniczy Czar Par dla uczniów klas drugich gimnazjum. Jest to interdyscyplinarny konkurs będący połączeniem zdobytej wiedzy i umiejętności z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych ze wspaniałą zabawą. |
Serdecznie zapraszamy szóstoklasistów z opiekunami na dzień otwarty Gimnazjum nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu, który rozpocznie się 11 lutego o godz. 10.00 w auli naszej szkoły |
|
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie |
KLASA | WYCHOWAWCA | SALA | GODZINA |
1 A | Małgorzata Bigaj | 23 B | 16 : 30 |
1 B | Grażyna Jopek | 27 C | 16 : 30 |
1 C | Anna Tschuk-Jakubas | 15 C | 16 : 30 |
1 D | Anna Porada-Kozieł | 6 B | 16 : 30 |
1 E | Maria Kordas | 10 C | 16 : 30 |
2 A | Marta Korczyńska | 18 C | 16 : 30 |
2 B | Beata Cyra-Szczurowska | 22 B | 16 : 30 |
2 C | Bożena Polakiewicz | 24 B | 17 : 15 |
2 D | Leszek Nadobny | 9 C | 16 : 30 |
2 E | Urszula Słaby | 16 B | 16 : 30 |
3 A | Ewa Witkowska | 19 C | 16 : 30 |
3 B | Renata Oleksak-Cieślik | 16 C | 16 : 30 |
3 C | Alicja Wałach | 8 B | 16 : 30 |
3 D | Agnieszka Mitka | 15 B | 16 : 30 |
3 E | Beata Rup | 7 C | 16 : 30 |
POZOSTALI NAUCZYCIELE DYŻURUJĄ W POKOJU NAUCZYCIELSKIM
Już po raz dziewiąty nasza szkoła zorganizowała rajd „Z matematyką wędrujemy po regionie” dla uczniów klas VI szkół podstawowych.
Zawsze w połowie października, na zakończenie sezonu turystycznego ... Czytaj całość >>
17 października 2012r. 24-osobowa grupa uczniów z klas I – III naszego gimnazjum pod opieką pani Marty Korczyńskiej i pani Beaty Jurczyk-Szotek wybrała się w ramach zajęć pozalekcyjnych do Krakowa, aby uczestniczyć w lekcji fizyki zorganizowanej w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Reymonta 4.
Aula Instytutu tego dnia wypełniła się po brzegi. Nic dziwnego! Tematem zajęć był, bowiem prąd elektryczny. Młodzież mogła się dowiedzieć, co to jest prąd elektryczny, jak powstaje, które materiały są dobrymi przewodnikami prądu, a które prądu nie przewodzą… A może jednak w pewnych warunkach przewodzą??? Multimedialny charakter zajęć z wykorzystaniem rzutnika i kamery pozwalał na śledzenie doświadczeń fizycznych na dużym ekranie. Chociaż wycieczka odbywała się w godzinach popołudniowych, zainteresowanie nią było duże. Może któryś z uczestników tego fizycznego pokazu okaże się w przyszłości noblistą w dziedzinie fizyki???
W dniu 12.10.2012 w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość połączona była ze ślubowaniem klas I - szych. Po podniosłej chwili ślubowania - obejrzeliśmy ciekawy program artystyczny, przygotowany przez uczniów klas pierwszych.
Mogliśmy się przekonać, że do naszej szkoły przyszli bardzo utalentowani koledzy i koleżanki. Chwile poezji przeplatały się z humorem, piosenkami i tańcami. Akademię przygotowali uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami.
Tegoroczna Ojcowska Złota Jesień była naprawdę złota. Słoneczna pogoda, wyjątkowo wysoka temperatura powietrza oraz doskonałe ... Czytaj całość >>
W piękny, słoneczny piątkowy poranek grupa 41 uczniów z naszego gimnazjum wyruszyła na XXVI Rajd Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Punkt startowy rajdu znajdował się w Golczowicach, a trasa prowadziła przez Jaroszowiec, Klucze do Chechła. Nocleg był w Szkole Podstawowej w Chechle na sali gimnastycznej oczywiście na... Czytaj całość >>
14 września 2012 r. odbył się Rajd Górski organizowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu olkuskiego. Tym razem młodzi turyści pojechali w Beskid Wyspowy i zdobyli Śnieżnicę o wysokości 1007 m n.p.m. Ostre podejście na szczyt po kamienistej, błotnistej ... Czytaj całość >>